Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Student Alek (29) dostal propustku z vazby v KLDR. „Je v bezpečí,“ zmínil premiér

Aktualizováno -
4. července 2019
11:49
Autor: ČTK, tva - 
4. července 2019
08:25

Severní Korea propustila zadržovaného australského studenta. Oznámil to australský premiér Scott Morrison. Australan (29) studující v severokorejském hlavním městě Pchjongjangu přerušil kontakt s rodinou a přáteli v Japonsku a Austrálii minulý týden v úterý.

Sigley, kterého ve čtvrtek na pekingském letišti zastavili novináři, na dotazy médií týkajících se jeho pobytu v KLDR neodpověděl. „Mám se dobře, jsem v pohodě,“ řekl.

Student Alek (29) dostal propustku z vazby v KLDR (4. 7. 2019) Student Alek (29) dostal propustku z vazby v KLDR (4. 7. 2019) | Reuters

Morrison v parlamentu uvedl, že Alek Sigley už opustil KLDR, daří se mu dobře a je v bezpečí. Premiérovo prohlášení je prvním potvrzením zpráv, že Sigley byl v KLDR zadržen, uvedla agentura AP. „Byli jsme informováni, že Korejská lidově demokratická republika ho propustila z vazby a že bezpečně opustil zemi. Mohu potvrdit, že je v bezpečí,“ uvedl Morrison.

Zpravodajské stránky zaměřené na Severní Koreu NK News s odvoláním na blíže neurčený informovaný zdroj uvedly, že Sigley dorazil do Pekingu a brzy odcestuje do Tokia.

Sigley je jedním z hrstky západních studentů, kteří studují v Severní Koreji. Minulý týden zmizel a jeho rodina tvrdila, že o něm neslyšela od 25. června. Austrálie nemá diplomatické zastoupení v KLDR, a proto zahájila intenzivní pátrání po mladém Australanovi prostřednictvím třetích stran, dodala agentura Reuters.

Alek plánoval rozbořit negativní stereotypy

Sigley dříve na sociálních sítích uvedl, že studuje korejskou literaturu na univerzitě v Pchjongjangu. Pořádal rovněž různé prohlídky, které organizovala jím založená cestovní kancelář Tongil Tours. Před dvěma lety veřejnoprávní televizi ABC sdělil, že chce rozbořit negativní stereotypy, které se vztahují k Severní Koreji.

Zacházení s cizími občany, většinou ze Spojených států, ze strany severokorejského režimu v minulosti vyvolávalo kontroverze. Někteří z nich byli vězněni po dlouhé období.

Smrt amerického studenta Otto Warmbiera v roce 2017 po 17měsíčním držení v severokorejském vězení vyvolala napětí mezi Washingtonem a Pchjongjangem, při němž padaly dokonce vzájemné výhrůžky válkou. Warmbier byl zadržen v roce 2016 a odsouzen k 15 letům nucených prací za pokus o krádež propagandistického plakátu v jeho hotelu. Do USA byl vrácen v bezvědomí a zemřel nedlouho poté.

Zobrazit celou diskusi