Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

V Itálii zabíjí sopka: Turistu zasáhlo žhavé kamení, vyděšení lidé prchali do moře

Aktualizováno -
3. července 2019
21:29
Autor: ČTK, for - 
3. července 2019
19:06

Sopka Stromboli ležící na stejnojmenném ostrově v Tyrhénském moři nedaleko Sicílie se dnes probudila k životu a začala chrlit dým, lávu a kusy horniny. Z nitra vulkánu se rovněž ozvala řada výbuchů, které otřásly celým ostrovem. Vyděšení lidé v panice začali skákat do moře. Informovala o tom agentura ANSA, podle níž nejméně jeden turista přišel při výbuchu o život a další utrpěl zranění. Dva lidé se pohřešují. České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by mezi nimi byli čeští občané.

Starosta Liparských ostrovů Marco Giorgianni uvedl, že při explozi zemřel jeden turista, který se vydal k vrcholu sopky a zřejmě ho zasáhly žhavé kameny. Další člověk směřující ke kráteru utrpěl zranění. Národnost oběti starosta neuvedl, agentura APA s odvoláním na místní záchranáře napsala, že šlo o Sicilana. Giorgianni řekl italské agentuře ADN Kronos, že situace je pod kontrolou, ale že je připraven transport pro ty obyvatele Stromboli, kteří se budou chtít přesunout na ostrov Lipari.

Podle agentury ANSA nyní probíhá operace na záchranu dvou turistů, kteří uvázli na svahu hory. Na akci se podílí hasičský vrtulník přivolaný ze Salerna, situaci však komplikuje hustý kouř.

Stromboli se opět probudila k životu, vyděšení turisté skákali do vody.Stromboli se opět probudila k životu, vyděšení turisté skákali do vody. | Reprofoto Twitter

„Náš zastupitelský úřad v Římě zatím nemá informace o tom, že by se mezi nezvěstnými nacházel někdo z českých občanů. Aktuálně nelze vyloučit, že nedojde k další sopečné aktivitě. Civilní ochrana doporučuje turistům zdržování se v chráněných zónách. Situaci nadále sledujeme,“ sdělila ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

„Z kráteru vychází obrovský sloupec hustého dýmu,“ popsal agentuře situaci svědek. Jiný uvedl, že nastaly „mohutné exploze“, po nichž sopka začala chrlit kouř a ostrov zasypal „déšť“ žhavé horniny, vychrlené z jícnu vulkánu. Novinář a majitel obchodu ve vesničce Ginsotra uvedl, že „všichni lidé, kteří byli ve vesnici, zhruba sto turistů a stálých obyvatel, se buď schovali ve svých domovech, nebo naskákali do moře“.

Podle hasičů kusy horniny na několika místech ostrova způsobily požáry, lidské příbytky na ostrově však zatím ohroženy nejsou. Hasiči nyní dopravují na ostrov posily a oheň hasí i letadla ze vzduchu. Pobřežní stráž současně chystá evakuaci těch, kteří o ni projeví zájem.

Stromboli je stejně jako Etna na Sicílii stále aktivní sopkou. Vulkanický ostrov, na němž se nachází, je součástí Liparských ostrovů. Přístup na vrchol je podle agentury APA již dlouho zakázán, vystoupit lze pouze do výšky 400 metrů této 926 metrů vysoké sopky.

soorry ( 3. července 2019 21:07 )

Každá činná sopka je hlídaná a měří se denně její horkost, pokud přejde normál, je zákaz výletů na ně. tak nám to řekli na Etně.

jarabak ( 3. července 2019 20:53 )

To je další téma pro všechny multikulti progresivní levičáky. Musíte úplně zakázat diesely a každý si musí povinně změnit pohlaví a nechat se znásilnit černochem. jinak ty sopky budou bouchat čím dál tím víc a nakonec láva zaplaví celý svět

Zobrazit celou diskusi
Další videa