Děsivá exploze sopky Popocatépetl: Žhavé kameny létaly kilometry daleko

Autor: ČTK - 
19. března 2019
14:03

Sopka Popocatépetl, která leží asi 70 kilometrů od mexické metropole, znepokojila v pondělí obyvatele v okolních obcích svou silnou explozí. Výbuch, při němž létaly žhavé kusy horniny až dva kilometry daleko, označil mexický varovný systém SkyAlert jako nejsilnější explozi této sopky za několik posledních let. Informoval server BBC Mundo.

Výbuch nastal před desátou večer místního času a byl tak silný, že otřesy zaznamenali i obyvatelé dvoumilionového města Puebla, které leží asi 43 kilometrů od sopky. Z kráteru stoupal obrovský hustý sloupec dýmu a do okolí létaly kusy žhavé horniny.

V následujících hodinách se očekávají další menší či střední exploze, proto místní úřady varovaly, aby se lidé od sopky drželi v bezpečné vzdálenosti minimálně 12 kilometrů. V okolních obcích může také nadále padat popel ze sopky, civilní obrana proto doporučila v takovém případě zavírat okna, nosit venku roušku přes nos a ústa a chránit si oči brýlemi.

Nejaktivnější mexická sopka

Vulkán Popocatépetl, který je s výškou asi 5430 metrů druhým nejvyšším vrcholem Mexika, o sobě dává pravidelně vědět od roku 1994. Minulý týden zaznamenalo mexické středisko pro prevenci katastrof (Cenapred) dvě exploze této sopky, z níž stoupal dým do výšky 2,5 kilometru. Nyní platí podle Cenapredu v oblasti prostřední ze tří stupňů varování.

V Mexiku je několik stovek sopek, jen pár desítek z nich je aktivních. Vulkán Popocatépetl, jehož název v domorodém jazyce náhuatl znamená kouřící hora, patří k nejaktivnějším z mexických sopek. Poslední silnou explozi této sopky zažili místní v prosinci 2000, na základě varování expertů byly před výbuchem evakuovány desítky tisíc lidí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud