Na zatčenou kapitánku lodi s migranty vybírají moderátoři peníze. Mají už 7,6 milionu

Autor: ČTK, lan - 
30. června 2019
20:37

Němečtí televizní moderátoři Jan Böhmermann a Klaas Heufer-Umlauf v noci na dnešek vyhlásili prostřednictvím portálu YouTube sbírku na podporu zadržené kapitánky lodi s uprchlíky Carolu Racketeovou. Už do dnešního rána vybrali přes 300.000 eur (přes 7,6 milionu korun), informoval deník Die Welt. Racketeové přitom hrozí pokuta až 50.000 eur (1,3 milionu Kč) a trest až 15 let vězení za pašeráctví.

Kapitánka lodi Sea-Watch 3 se 40 migranty na palubě v noci na sobotu vplula po více než dvou týdnech na otevřeném moři bez povolení do italského přístavu Lampedusa. Italské úřady ji zadržely a plavidlo zabavily, což vyvolalo v Německu i dalších zemích ostré protireakce.

Populární němečtí moderátoři se ve zhruba pětiminutovém videu pokusili vyburcovat spoluobčany k solidaritě s Racketeovou. „Událostmi posledních dní dosáhla tato nelidská, chladnokrevná a bezskrupolózní politika nového dna,“ uvedli moderátoři na twitteru. „Kdo zachraňuje lidské životy, není zločinec,“ dodali a založili sbírku, z níž mají být hrazeny náklady na právní spory zachránců lidských životů. Sbírka má trvat do konce července.

„Bohatá, bílá Němka“

Za německou lodní kapitánku se postavil například i německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který ostře kritizoval italské úřady. Připustil, že mohou existovat předpisy pro to, kdy může loď zakotvit v přístavu. „Jenomže Itálie není ledasjaký stát. Itálie je uprostřed Evropské unie, je to zakládající stát Evropské unie. A proto smíme od země jako Itálie očekávat, že bude k takovému případu přistupovat jinak,“ řekl Steinmeier v rozhovoru, který má televize ZDF odvysílat v neděli večer.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini naopak prohlásil, že srážka lodi Sea-Watch 3 s plavidlem finanční policie v lampeduském přístavu ukazuje, že jde o zločince. Racketeovou v sobotu označil za „bohatou, bílou Němku“, jejíž čin je srovnatelný s válečným aktem.

Samotná Racketeová své rozhodnutí vplout do přístavu obhajuje bezvýchodností situace. „Situace byla beznadějná. A mým cílem pouze bylo dostat na pevninu vyčerpané a zoufalé lidi,“ sdělila 31letá žena prostřednictvím svých právníků italskému deníku Corriere della Sera. Měla prý strach, že lidé na lodi začnou skákat do moře. „Protože migranti neumí plavat, byla by to sebevražda. Na palubě už u migrantů docházelo k sebepoškozování,“ řekla kapitánka.

Policie kapitánku zatkla

Posádka lodi Sea-Watch 3 předem informovala italské úřady, že k přístavu zamíří. Těsně před zakotvením loď krátce blokoval člun italské finanční policie (GdF), nakonec se však loď s migranty dostala k molu. Na místě čekala policie, která kapitánku zatkla.

Loď Sea-Watch 3 nalodila 12. června u libyjských břehů 53 migrantů v nouzi, vstup na pevninu povolila Itálie od té doby jen 13 z nich, zejména dětem a těhotným ženám a lidem s vážnými zdravotními problémy.

Obtížná vyjednávání o dalším osudu migrantů vedla k tomu, že se pět evropských zemí v pátek nabídlo, že část zachráněných přijmou. Šéf italské diplomacie Enzo Moavero Milanesi v pátek oznámil, že pomoc nabídlo Finsko, Francie, Německo, Lucembursko a Portugalsko. Italská vláda lodi přesto neudělila povolení k zakotvení.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

diskutujici ( 1. července 2019 09:24 )

Kdyby si je nemcouri dovezli k sobe a my meli na hranicich plot, bylo by mi to fuk. Ale ze je dovezou a ty kobylky se pak rozlezou kde chteji, to uz mi vadi.

snehulak ( 1. července 2019 08:20 )

Němci se prostě nepoučí. Čekám jen kdy jim pošlou nějaký příspěvek i ty naše Miliony.

liskabystrouska ( 1. července 2019 08:04 )

a kde je bílá ???

ja-stana ( 1. července 2019 06:59 )

Bravo, Italové, dobře to děláte. Jen jste měli začít o hodně dřív.

Wajet ( 1. července 2019 06:13 )

Jaké zachraňování lidských životů? Vyzvednutí, nalodění a přeprava migrantů je pašování, a ne zachraňování. Při použití této laciné a demagogické optiky můžeme prohlásit, že dealer drog je jen těžce pracující obchodní zástupce, snažící se uživit sebe a svou rodinu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud