Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Kastrované kočky žijí déle, ukázala nová studie. Veterináři chtějí povinnou sterilizaci

Autor: ČTK - 
22. června 2019
21:37

Sterilizované kočky žijí déle a lépe, zjistila francouzská studie, z níž cituje list Le Figaro. Kromě nekontrolovaného množení totiž sterilizace předchází také tvorbě nádorů a brání šíření infekčních onemocnění a virů. Více než 65 procent ze sta oslovených veterinářů by proto bylo pro zavést ji povinně.

Francouzská společnost pro ochranu zvířat (SPA), která studii provedla, majitelům sterilizaci jejich domácích miláčků doporučuje. „Sterilizace není volba, je to nutnost, jediný zodpovědný krok pro ochranu a blaho kočky a celého společenství,“ tvrdí šéfka SPA Emilie de Marcová. Kromě zlepšení zdraví totiž také prodlouží délku jejího života.

Na rozdíl od obecně panující domněnky je život pouličních koček mizerný a jejich délka dožití se odhaduje mezi dvěma a pěti lety,“ uvádějí autoři studie. Partnery pro páření si nesterilizovaná kočka hledá na rozsáhlém teritoriu, kde jí hrozí četná nebezpečí: bitky, úrazy, týrání... Kočka chovaná v domácnosti se naproti tomu podle studie dožívá až 20 let.

Majitelé koček si někdy nepřejí své zvíře vidět trpět. Někdy také namítají, že operace je příliš drahá. Ve Francii se náklady na ni pohybují v rozmezí 60 až 90 eur (asi 1540 až 2300 Kč) u kocourů a od 140 do 180 eur (asi 3600 až 4600 Kč) u koček.

V České republice stojí sterilizace nebo kastrace podle informací na webu zoohit.cz asi 800 až 1500 Kč pro kocoura a 1500 až 2500 Kč, když ji podstoupí kočka. Cena nezahrnuje náklady na anestezii, léky a infuze a liší se podle místa, kde se provádí, obtížnosti a okolností zákroku.

cottage ( 12. července 2019 15:33 )

Feliti? To jsou ty zrůdy, které kastrovaným kočkám stříhají ouška?

alois_hedvabny ( 9. července 2019 20:07 )

Byl jsem odmala veden k respektu a úctě ke starším generacím, ale když čtu imbecilní názory důchodců v téhle diskusi, nemůžu se dočkat, až vymřou. Prosím, vemte si své vesnické bludy s sebou do hrobu a nelezte na internet, je to stejně proti přírodě jako ve vašich očích kastrace.

alenam ( 26. června 2019 03:24 )

Navíc na tom odkazu mají argumenty jak u blbejch. Kastrace podle nich není proti přírodě protože lidi berou antikoncepci
Jako by antikoncepce nebyla proti přírodě a spousta lidí její braní neodskákala

alenam ( 25. června 2019 23:41 )

Prosím naučte se číst ať nemotáte dohromady dva pojmy které jsem v konkrétní situaci uvedla odděleně.

baronessa ( 25. června 2019 21:51 )

A vy máte pocit, že kastrace koček je jejich pronásledování? Možná máte málo informací. Osvěty není nikdy dost, zkuste se, prosím, podívat sem
http­s://ww­w.fe­liti­kastru­je.cz/

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud