Zemětřesení, nebo výbuch v KLDR? Před příjezdem prezidenta Číny se otřáslo pohraničí

Autor: ČTK - 
17. 6. 2019
22:00

Dva dnešní podzemní otřesy o síle 1,3 stupně, zaznamenané na hranicích Číny a Severní Koreje, zřejmě způsobil výbuch v podniku na zpracování kamene. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na čínské úřady.

Epicentrum zemětřesení se podle čínského seizmického střediska nacházelo v okolí dvousettisícového čínského města Chun-čchun, které leží přímo na hranici s KLDR a 50 kilometrů od hranic s Ruskem. Ohnisko bylo na povrchu či těsně pod ním.

Vedení města Chun-čchun dnes v reakci na otřesy uvedlo, že byly způsobeny výbuchem, který provedla čínská pyrotechnická firma pro „zpracovatelské potřeby“ v podniku na drcení kamene. Dodala, že exploze nezpůsobila žádné oběti ani hmotné škody.

Zemětřesení v blízkosti hranice Číny s KLDR mohou vyvolat znepokojení kvůli jaderným testům, které Severní Korea v minulosti v této oblasti prováděla.

Informace o otřesech způsobených pravděpodobně explozí přichází jen několik dnů před cestou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Severní Koreje, která se uskuteční ve čtvrtek a pátek. Jedná se o první návštěvu čínského prezidenta v KLDR od roku 2005. Jedním z témat by měla být denuklearizace Korejského poloostrova.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa