Vrátí se Němci do dob Stasi? Policie chce přístup k jejich digitálním datům

Autor: Darina Jíchová - 
10. června 2019
21:25

Německá Spolková policie přišla s tím, že chce přístup k mobilním datům obyvatel země, což není nic neobvyklého, podobný požadavek vznesla většina světových donucovacích orgánů. Němečtí policisté šli ale ještě o krok dál, chtějí sbírat data také od domácích digitálních asistentů jako Google Home nebo Amazon Echo. Lidé upozornili, že to připomíná život pod neustálým dohledem východoněmecké rozvědky Stasi, uvedla stanice CNN.

Schované odposlechy v ložnici, kamery v ptačích budkách, olfaktometry zabudované v pohovkách – čidla pachu, která měla snímat charakteristický pach osob, v případě že by bylo nutné je vystopovat pomocí psů. To byly praktiky tajné východoněmecké policie Stasi, která v letech 1950 až 1990 špehovala své vlastní obyvatele. Mnoho z jejich „špionského náčiní“ je vystaveno v Muzeu Stasi v Berlíně.

Agenti Stasi špehovali občany NDR skrze kamery ukryté v ptačích budkách.Agenti Stasi špehovali občany NDR skrze kamery ukryté v ptačích budkách. | Profimedia.cz

Přístup k digitálním datům má zefektivnit práci policie

Všechny tyto přístroje ale blednou v porovnání s moderní technikou jako chytré telefony nebo virtuální asistenti, kteří o lidech denně zaznamenávají údaje o jejich životních návycích a tvoří schémata jejich chování. Německá policie chce mít přístup ke všem těmto datům.

Požadavek policistů bude tento týden projednávat ministerstvo vnitra. „Pro efektivní boj se zločinem je důležité, aby federální a státní orgány měly přístup k datům z těchto přístrojů,“ sdělil tisku mluvčí ministerstva vnitra.

„Musí si být plně vědomi, že to, co plánují, je protiústavní. Očekávám, že zakročí agentury pro ochranu dat,“ uvedla Jeanette Hofmannová, profesorka ze Svobodné univerzity Berlín a odborná poradkyně německého parlamentu v otázce internetu a digitální společnosti. „Domov je na rozdíl od veřejného prostranství stále považován za posvátné místo. Skutečnost, že cokoliv děláte doma, může být sledováno a tato data následně předána policii, je děsivá. Přičemž by policii k získání těchto informací stačilo soudní nařízení,“ vysvětlila Hofmannová.

Otázka zásahu do soukromí je ožehavé téma

Německo rozhodně není jedinou zemí, jejíž policie chce přístup k digitálnímu soukromí svých občanů. Nicméně právě díky historii Stasi je otázka porušování soukromí velmi citlivé téma, Německo je přitom jeden ze států s nejpřísnějšími zákony o ochraně osobních údajů a soukromí.

Expert na kybernetickou bezpečnost Sven Herpig uvedl, že Němci z tohoto důvodu podporují kódování. „Zákony, které platí posledních 20 let, jasně říkají: nesaháme na to, co je zakódováno, neoslabujeme to, nebudujeme si zadní vrátka. Bezpečnostní složky musí najít jiný způsob, jak získat přístup k soukromým datům,“ prohlásil Herpig.

„Stačí se podívat do historie, po sledování nacistickým režimem a pak Stasi, máme my, Němci, odpor k politickému dohledu,“ dodal Herpig. V případě digitálních asistentů od Googlu a Amazonu nejsou však sebraná data ukládána v Německu, ale na serverech mimo něj, převážně ve Spojených státech. O tom, zda by členské státy Evropské unie včetně Německa měly mít přístup k těmto serverům, jednala minulý týden Evropská komise.

„Zločinci a teroristé už moc dlouho zneužívají moderní technologie,“ uvedl Julian King, komisař pro ochranu Unie. „Se zavedením mezinárodních norem získávání přístupu k elektronickým důkazům bychom se posunuli o krok blíže k uzavření prostoru, ve kterém operují. Nařízení dává bezpečnostním složkám možnost lépe a efektivněji vyšetřovat podezřelé osoby bez narušení jejich základních práv,“ vysvětlil King.

Digitální stopa jako hlavní důkaz kriminalistů

Podle Evropské komise digitální důkazy jsou nutné při 85 procentech vyšetřování a ve dvou třetinách z těchto případů tyto důkazy pocházejí ze zahraničních, hlavně amerických, serverů. Německé digitálně-právní organizace však proti návrhu EU protestují, může to podle nich vést k podkopání německých zákonů na ochranu osobních dat.

Němci dobře ví, jaké je to žít pod dohledem a jak snadno může dojít ke zneužití soukromých informací. Téměř každý může v archivech najít složku někoho ze své rodiny a přečíst si, co o něm Stasi zjistila. Hofmannová upozornila, že otázka digitálního soukromí a jeho narušování se rychle stává jedním ze zásadních témat současnosti.

1912 ( 11. června 2019 06:08 )

na každém kroku jsme sledováni jen vstaneme to je ta demokratická diktátorská demokracie made in USA !!!!!

asijo ( 11. června 2019 05:23 )

Když za komunistů StB sledovala zločince a rozvraceče státu,tak všichni řvali,že je to omezování svobody,svobodná evropa o tom často zvracela,dnes se omezování svobody přejmenovalo na boj proti terorismu a je to v pořádku a demokratické.

blecktajp ( 10. června 2019 21:32 )

A pak ze neco podobneho je mozne jen v te hrozne Cine

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud