Michaelovi tornádo ve vteřině zničilo dům: Najednou jsem neměl střechu nad hlavou

Autor: Darina Jíchová - 
29. 5. 2019
12:10

Spojené státy se potýkají s náporem tornád, na severu a středu USA jich meteorologové zaznamenali přes pět desítek. Jedno z nich zasáhlo i městečko Brookville v Ohiu. „Myslel jsem, že to byla moje poslední noc v životě,“ komentoval zásah tornáda Michael Sussman (59), který ve vteřinách přišel o svůj dům. Jeho příběh přinesla stanice CNN.

„Myslel jsem si: Tak tohle ono, teď to přijde, je ti už 59 let, už sis něco prožil,“ sdělil Sussman reportérům CNN. Podle Národní meteorologické stanice tamní oblast v rozmezí 30 minut zasáhla dvě silná tornáda, další udeřilo u města Dayton. V USA platí nejvyšší možný stupeň varování před tornády, živel si vyžádal jednu oběť a přes 100 zraněných.

„Nevěděl jsem, jestli přežiju“ 

Sussman vypověděl, že o varování věděl, ale nevěnoval mu takovou pozornost. „Taková upozornění dostáváme často,“ vysvětlil Sussman a dodal: „Šel jsem do kuchyně a na počítači jsem zkontroloval radar. Viděl jsem, že jsme v přímé linii tornáda, tehdy jsem začal mít obavy.“ Popsal, že šel zavřít okna a začal si uvědomovat nebezpečí, ve kterém je.

„Cítil jsem tlak, něco mi říkalo, že bych neměl zůstávat v pokoji, proto jsem přešel do chodby. O pár vteřin později tornádo urvalo střechu domu. Padaly na mě trosky zdí, podíval jsem se nahoru a neměl jsem střechu. Stál jsem v chodbě svého zničeného domu a nevěděl jsem, jestli přežiju,“ uvedl Sussman.

Více než pět desítek tornád zasáhlo v posledních dvou dnech severní a centrální část Spojených států. Nejhůře dopadly Colorado a Indiana.Více než pět desítek tornád zasáhlo v posledních dvou dnech severní a centrální část Spojených států. Nejhůře dopadly Colorado a Indiana. | ČTK

Muž vyvázl se šesti stehy

Řádění tornáda v Brookville netrvalo déle než 20 vteřin, vypověděla Sussmanova bývalá manželka Caron Cantrellová, která žije nedaleko. „Dům je naprosto zničený, jeho zbytky budeme muset nechat strhnout. Stejně dopadl i zbytek ulice,“ sdělila novinářům. U Sussmana doma byla i jeho dcera a její přítel, naštěstí se schovali ve vaně a nic se jim nestalo.

„Snažili jsme se co nejrychleji dostat pryč, aby nás nezasáhly trosky. Vyběhli jsme na ulici, byla tam naprostá zkáza, zničené domy, zpřetrhané vedení. Slyšeli jsme křik a pláč dětí,“ popsal Sussman. Záchranářům trvalo 20 minut, než dorazili na místo.

„Chvilkami jsem ztrácel vědomí, krvácel jsem. Přijela jen jedna sanitka, která jezdila sem a tam a vozila zraněné, zbytek města se evakuoval,“ doplnil. Sussman utržil otřes mozku a malou tržnou ránu. „Má šest stehů, ale jinak je v pořádku,“ oznámila reportérům Cantrellová.

Nejhorší zážitek v životě

O střechu nad hlavou přišel také Michael Tope z města Dayton, tornádo jeho byt zasáhlo, když zrovna sledoval varování meteorologů na mobilu. Popsal, že okamžitě popadl syna a domácí mazlíčky a utíkal do koupelny. „Venku řvaly sirény, světla blikala, zaléhalo nám v uších. Slyšeli jsme jen bublání odpadu. Najednou všechno utichlo,“ uvedl Tope.

„Otevřel jsem dveře a šel jsem se podívat do obýváku. Dveře i okna byly vyrvány ze zdí, část zdi byla úplně pryč, chyběla i střecha,“ dodal, že všichni lidé z bytového komplexu se sešli na parkovišti, někteří byli zranění, ale nikdo vážně. „Budova byla kompletně zničená, les, který býval u řeky, byl zdevastovaný. Byl to nejhorší zážitek v mém životě, nikomu bych to nepřál,“ řekl Tope CNN.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

lynx ( 29. května 2019 17:03 )

Asi nečetl tu pohádku o třech prasátkách ten hloupý vlk. Mnozí hlupáci si myslí, že u nás je nic takového potkat nemůže. Postaví si chatrče z OSB desek a říkají tomu dům. Kamarád postavil pejskovi boudu z OSB a pes raději ležel na dešti, než by si do ni vlezl. Ty jedy co v nich jsou mu nedovolily do ní zalézt.

tomlk007 ( 29. května 2019 13:49 )

Papundeklový barák,slepený sponkovačkou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa