Exploze ve Francii: Po výbuchu domácí bomby 13 zraněných, podezřelý je stále na útěku

Aktualizováno -
25. 5. 2019
19:38
Autor: ČTK - 
24. 5. 2019
18:50

Francouzská policie pátrá po podezřelém jako pravděpodobném strůjci páteční exploze zřejmě podomácku vyrobené výbušniny v centru francouzského města Lyon, při které utrpělo lehká zranění 13 lidí. Policie zatím nedává přednost žádné hypotéze ohledně profilu a motivů pravděpodobného pachatele, uvedla v sobotu agentura AFP. Podezřelý je podle prokuratury stále na útěku.

Policie zveřejnila zrnitou fotografii muže, který před jedním z místních pekařství balíček s výbušninou zanechal. Podezřelý měl na sobě sluneční brýle, černé tričko s dlouhým rukávem a světlé kraťasy a vedl jízdní kolo. Policejní zdroj agentuře AFP sdělil, že hledanému je kolem 30 let. Policie se obrátila na občany, aby jí v pátrání po dotyčném pomohli. Varovala, že může jít o nebezpečnou osobu. Neví se, zda je či není ozbrojená.

V Lyonu máme poměrně rozsáhlé monitorování ulic kamerami. Je (na jejich záběrech) vidět osoba přijíždějící a odjíždějící na kole a také zřejmě budeme mít svědky, což by mohlo vyšetřování posunout kupředu,“ řekl novinářům po návratu z Japonska starosta Lyonu a bývalý ministr vnitra Gérard Collomb. Svědeckých oznámení zatím policie prověřuje několik desítek.

Při explozi zraněné zasáhly hřebíky a šrouby

Případ začalo vyšetřovat protiteroristické oddělení pařížské prokuratury. Čin ale zatím za terorismus označen nebyl. Prokurátor Rémy Heitz, který je pověřený případem, sdělil, že k činu se zatím nikdo nepřihlásil.

„Je ještě příliš brzy na to říci, zda lze tento čin označit za teroristický útok,“ řekla v pátek večer francouzská ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová.

Podezřelý balíček vybuchl na pěší ulici Victora Huga plné obchodů a restaurací okolo 17:30 SELČ. Mezi lidmi, které bomba obsahující hřebíky a šrouby zranila, je podle agentury AFP devět žen, včetně desetileté dívky, a čtyři muži. Většina z nich byla zraněna sklem z chladicího pultu, který exploze roztříštila. Jedenáct ze 13 zraněných bylo hospitalizováno, jejich zranění jsou ale pouze lehká, podle Collomba „zasaženy byly dolní končetiny“.

Podle zdroje AFP byla náplň výbušniny v balíčku poměrně slabá, a tak nezpůsobila větší škody. Média uvedla, že součástí nálože byly v přiložené tašce kovové předměty. Výbušnina byla odpálena na dálku. Stanice BFMTV informovala, že na místě exploze byly nalezeny stopy peroxidů acetonu, které jsou známé svou výbušností. Na zmíněné tašce podle BFMTV byly nalezeny stopy DNA, zda patří pachateli, ale jasné není.

Úřady v souvislosti s výbuchem posílily bezpečnostní opatření na veřejných místech.

Francie nezažila útok za pomoci nastraženého balíčku od prosince 2007, kdy se terčem stala jedna advokátní kancelář a dosud neobjasněný útok si vyžádal jednoho mrtvého a jednoho zraněného, připomněla AFP. Ale od přestřelky ve Štrasburku z loňského prosince, která si vyžádala pět mrtvých a 11 zraněných, platí ve Francie posílená bezpečnostní opatření, což svědčí o tom, že v očích úřadů teroristická hrozba trvá.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flesch2z ( 26. května 2019 08:58 )

HAMbÁČEK zase ty české teroristy neuhlídal.

simeone ( 25. května 2019 12:08 )

Utíkej Ahmede utíkej, utíkej honí tě Kryšot divokej, divokej .......

petr12 ( 25. května 2019 10:24 )

dneska jsou volby do evrobordelu!! a výsledek teror­,tero­rismus­,vraž­dy,pod­řezá­vaní,­znásil­nová­ní evropanu a to vše díky politickým zločincum EU!!

email1 ( 25. května 2019 05:58 )

Mají co chtějí a o co si koleduji.

wp2t ( 24. května 2019 20:32 )

Kde jsou záběry z kamer toho bombometčíka rozesílané do mainstreamu celého světa, kde jsou záběry běsnící policie a běsnící křesťanské komunity slibující odvetu, kde jsou omluvy menšiny ze které útočník pochází, kde jsou místa které ten zmetek navštívil za posledních půl roku, kde jsou dehonestováni lidi, kteří se s ním setkali, proč se ho jeho rodina veřejně nezříká a neomlouvá se ve všech mainstreamových médiích,kde se sousedi omlouvají za to, že ho považovali za slušného člověka, kde jsou další příbuzní bojící se útoku rozčílených křesťanů......

Nic, jen prostě jen pár desítek evropských běloušů je zraněných a mezi nima pár dětí, no a co, že. Normálka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa