Vincenta (42) odpojili od přístrojů, zemře hlady. „Monstra,“ spílá jeho matka doktorům

Autor: ČTK, tva - 
20. 5. 2019
17:12

Francouzští lékaři v pondělí po šestileté rodinné soudní při odpojili od přístrojů muže ochrnutého po motocyklové nehodě. Informovala o tom francouzská média. Případ dvaačtyřicetiletého Vincenta Lamberta, který je od roku 2008 ve vegetativním stavu, názorově rozdělil jeho rodinu i celou zemi a řešil jej i Evropský soud pro lidská práva.

Lambert je od nehody ve vegetativním stavu a podle lékařů nevnímá své okolí. Lékařský tým z nemocnice v Remeši po pětiletých marných pokusech o jakékoli zlepšení v roce 2013 doporučil jeho odpojení od přístrojů zajišťujících umělou výživu. Zatímco manželka Rachel s tím souhlasila, rodiče a další příbuzní byli proti. Obrátili se proto na justici a případ v roce 2015 rozhodoval i soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten ponechal v platnosti dřívější soudní verdikt povolující přerušení výživy. Advokáti příbuzných se poté neúspěšně obrátili na prezidenta Emmanuela Macrona.

Lékaři v remešské nemocnici dnes zahájili Lambertovo odpojování od přístrojů a začali mu podávat silná sedativa. Podle agentury AFP by měl bez výživy zůstat na živu několik dní, nejvýše týden.

Manželka: Můj muž by nikdy nechtěl takhle přežívat

Před nemocnicí se v neděli shromáždily asi dvě stovky příbuzných a dalších odpůrců lékařského rozhodnutí, většinou vyznavačů katolické víry. Hlasitě dávali najevo nesouhlas s ukončením Lambertova života, na které podle nich lékaři nemají právo. Silně věřící Lambertova matka Viviane označila lékaře za „monstra“ a „nacisty“.

Manželka Rachel, která spolu s několika dalšími příbuznými po doporučení lékařů s odpojením od přístrojů souhlasila, médiím řekla, že by její muž „nikdy nechtěl přežívat v tomto stavu“.

Francouzský zákon z roku 2005 zakazuje aktivní eutanazii, ale umožňuje za určitých podmínek nechat zemřít člověka, jehož stav je podle lékařů beznadějný.

Lambertovi rodiče již před čtyřmi lety zveřejnili video, které podle nich dokazuje, že syn reagoval na jejich hlasy. Podle lékařů jsou však záběry záměrně manipulativní a žádnou reakci neprokazují.

Do případu se vložil i výbor OSN pro práva lidí s postiženími, který vyzval francouzskou vládu, aby zabránila Lambertovu odpojení od přístrojů, než jeho stav zhodnotí další experti. Ministerstvo zdravotnictví však konstatovalo, že všechny soudy potvrdily právo lékařů na přerušení výživy a rozhodnutí je nezvratné.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

moniii ( 6. června 2019 08:47 )

Souhlas..., ale jen do te doby, nezli se to stane vam, pak vase mysleni bude ubihat jinym smerem. Nechtela bych zazit to rozhodovani, kde se pere rozum a srdce matky.

europa ( 6. června 2019 06:44 )

Ti rodiče by měli zaplatit léčení za všechna ta léta, kdy bylo tělo jejich syna zbytečně napojeno na přístroje. Ne lékaři, ale ti rodiče jsou skutečná monstra. Umělé prodlužování života v takovýchto případech je vysoce nehumánní a naprosto zbytečné.

zdenek43 ( 5. června 2019 09:59 )

Francouzští lékaři v pondělí 20.5.2019 po šestileté rodinné soudní při odpojili od přístrojů muže ochrnutého po motocyklové nehodě....... Podle agentury AFP by měl bez výživy zůstat na živu několik dní, nejvýše týden.

???

05.06.2019 Z I J E

nemocna ( 21. května 2019 03:13 )

Nikdo nemá právo zabít druhého člověka, ale naopak co to nejvíce jde tak mu pomáhat, když mu pomáhali přístroje k životu umělou výživou neměli jej odpojovat to je jako poprava vražda! už se několikrát stalo že se takové lidi i po létech probrali a byli v pořádku jen jim nevědomky uběhly roky života, něco jiného je když trpí při vědomí člověk hroznými bolestmi a prosí o pomoc to ukončit, sám by se měl rozhodnou a mělo by mu být vyhověno když mu lékaři nemají jak pomoci

jana999 ( 20. května 2019 17:45 )

koneckonců, si mohli odpůrci zaplatit soukromou kliniku a pak by ho neodpojily ale finančně by to asi dlouho nezvládali

Zobrazit celou diskusi
Další videa