Fotbalové šílenství zapříčinilo obrovskou tragédii: Na stadionu zemřelo 318 lidí!

Tragédie na fotbalovém stadionu v peruánské Limě (24. 5. 1964)  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK, yks - 
23. května 2019
06:54

Nejhorší fotbalové neštěstí a jeden z největších případů davového šílenství se odehrál na Národním stadionu v peruánské Limě během květnového fotbalového utkání s Argentinou v roce 1964. Stovky rodin tehdy přišly o své nejbližší, a přitom spouští hysterie se stalo to, co ve sportu vídáme tak často – sporný výrok rozhodčího.

Nejtragičtější událostí na fotbalových stadionech ve světě byly nepokoje a panika na Národním stadionu v Limě 24. května 1964, vyžádaly si 318 obětí a 500 zraněných. Od tragédie uběhlo 55 let.

Nepokoje vypukly poté, co v utkání olympijské kvalifikace Peru–Argentina uruguayský rozhodčí neuznal těsně před koncem domácím vyrovnávací gól. Většina z obětí se udusila, když se snažila ze stadionu uniknout. Evropa zažila nejtragičtější událost tohoto druhu v dubnu 1989, kdy si tlačenice v Sheffieldu na stadionu Hillsborough vyžádala 96 obětí.

Před více než 47.000 diváků se hrál rozhodující zápas o kvalifikaci na OH mezi Peru a Argentinou. Hosté vedli 1:0, dvě minuty před koncem ale Peruánci vyrovnali. Uruguayský rozhodčí Ángel Eduardo Pazos však gól kvůli údajnému faulu útočníka neuznal a na stadionu se rázem strhla vřava.

Fanoušci vtrhli na hřiště a policie ve snaze je uklidnit neuváženě použila slzný plyn. Davy fanoušků se snažily ze stadionu utéct, jenže brány na konci tunelu vedoucího na ulici byly zavřené.

Tragédie na fotbalovém stadionu v peruánské Limě (24. 5. 1964)Tragédie na fotbalovém stadionu v peruánské Limě (24. 5. 1964) | Profimedia

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud