Za „vystřelovák“ do basy. U sousedů na nůž na náměstí nebo ve vlaku zapomeňte

Autor: ČTK - 
17. 5. 2019
15:47

Německo zvažuje, že omezí nošení nožů na veřejných místech. Příslušným návrhem, který má zvýšit bezpečnost na náměstích, ve veřejné dopravě nebo před školami, se v pátek začala zabývat Spolková rada, která v příštích týdnech rozhodne o tom, jestli jej postoupí Spolkovému sněmu.

Do Spolkové rady, která zastupuje zájmy jednotlivých spolkových zemí, se návrh na změnu zákona o zbraních dostal z iniciativy Dolního Saska a Brém. Tyto země chtějí politikům umožnit vyhlašovat na frekventovaných místech zóny, v nichž bude zakázané nošení zbraní, a to včetně nožů. Týkat se to může třeba nákupních center nebo pěších zón.

Nikdo nepotřebuje nůž v okolí škol, v autobuse nebo na nádraží,“ vyjádřil v pátek své přesvědčení dolnosaský ministr vnitra Boris Pistorius (SPD). „Jen ten, kdo s sebou má nůž, ho také může případně použít proti jiným lidem. Tuto možnost chceme omezit,“ uvedl.

Návrh počítá i s tím, že by do budoucna bylo zcela zakázané nosit s sebou na veřejnosti vystřelovací nože a nože s čepelí delší než šest centimetrů. Kdo by tento zákaz porušil, musel by počítat se zabavením nože, pokutou a v případě vystřelovacích nožů dokonce s trestem odnětí svobody.

Zatím mohou spolkové země a města zóny zákazu nošení zbraní vyhlásit jen v místech se zvýšenou kriminalitou, nově by to mělo být možné ve všech oblastech, kde se vyskytuje hodně lidí. Nožů se zatím zákazy týkaly, pokud měly čepel delší než 12 centimetrů.

Když bude Spolková rada při projednávání návrhu postupovat rychle, mohl by se jím ještě před letními prázdninami začít zabývat Spolkový sněm.

Přesná statistika útoků nožem v Německu neexistuje. Jen v Dolním Sasku, které má kolem osmi milionů obyvatel, se ale podle Pistoria loni odehrálo kolem 3700 napadení bodnou zbraní. Z 99 procent šlo přitom o nůž.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

goral ( 17. května 2019 19:55 )

Lidi na nějaký zákazy kašlou, zbraně a nože budou nosit při sobě i nadále, na ulici totiž policajta nikde člověk nepotká! Teď před volbama si vymýšli ti zkurwení politici samé hovadiny! Další politickej pitomec chce dokonce zrušit lety na krátké vzdálenosti, tzn. v Německu zrušit vnitrostátní lety a nutit lidi jezdit vlakem.

djaba ( 17. května 2019 19:29 )

Zákaz je paradox .Případný útočník nůž bude mít vždy .A já půjdu z obchodu s novou kudličkou na cibuli a dostanu pokutu .

PPP150W ( 17. května 2019 19:09 )

Větáina řemeslníků se bez nože neobejde. Jak to chtějí řešit?

FilSm ( 17. května 2019 19:08 )

Zákaz nošení nožů nic nevyřeší, kdo chce někomu ublížit, tak si způsob najde. Ostrá obyčejná tužka, nebo dlouhý šroubovák na to postačí dokonale. Sám nůž nosím každý den a ne pro to, abych někoho pobodal. Je to všestranný nástroj bez kterého se neobejdu.

wp2t ( 17. května 2019 17:59 )

Nože chápu, ale zákaz pepřových sprejů je ta největší multikulturní zhowadilost.
Vlastní obyvatelstvo odzbrojit a obětovat celou jednu generaci mladých německých dívek znásilňovacím muslimským gangům, na to musí být opravdu silný žaludek.
Představitelé čtvrté komunistické internacionály, tedy EU, bohužel na takové věci za takové peníze žaludek mají.

Zobrazit celou diskusi
Další videa