Trump přijal Pellegriniho a chválil Slováky. Pro Melanii tu ale nebylo místo

Aktualizováno -
3. 5. 2019
21:45
3. 5. 2019
21:10

Slovensko dosáhne ve vojenských výdajích dvou procent HDP v roce 2022, tedy dříve, než původně předpokládalo. V Bílém domě to v pátek při setkání s prezidentem USA Donaldem Trumpem prohlásil předseda slovenské vlády Peter Pellegrini. Trump úsilí Slovenska ocenil, věří, že se další státy přidají. Odpovědi na dotaz novinářů ohledně návštěvy na Slovensku se Trump vyhnul, na setkání chyběla i choť prezidenta USA Melania. Neměla by svůj ženský protějšek.

Pellegrini podle slovenského tisku přijel do Washingtonu jednat zejména o obchodu a obraně. „Slovensko plní sliby, modernizuje armádu, nakupuje americké zbraně,“ řekl premiér v Bílém domě.

Prezident USA je podle slovenského premiéra „skutečným vůdcem“, který jasně vyzývá k většímu úsilí při financování obrany. Trump ocenil, že Slovensko je velmi blízko prahu dvou procent. Ukazuje se, že Bratislava chápe, jak je to důležité. „Očekáváme, že mnozí další se přidají,“ poznamenal Trump. Česko chce ve výdajích na armádu dospět ke dvěma procentům HDP roku 2024.

Předseda slovenské vlády blahopřál Trumpovi k dynamickému rozvoji americké ekonomiky, zejména k vytváření nových pracovních příležitostí a snižování nezaměstnanosti. „Když se daří USA, daří se i Slovensku,“ řekl Pellegrini. Slovensko podle něj prožívá robustní hospodářský růst, jeden z nejvyšších v Evropské unii a eurozóně.

Trump: Na Slovensku žijí úžasní lidé

Podle Trumpa na Slovensku žijí „úžasní lidé,“ vztahy mezi Washingtonem a Bratislavou nikdy nebyly lepší. Poukázal na popularitu Pellegriniho na Slovensku a upozornil, že i on sám má v USA v tomto směru „velmi dobré výsledky“.

Americký prezident Donald Trump a slovenský premiér Peter Pellegrini (3.5.2019)Americký prezident Donald Trump a slovenský premiér Peter Pellegrini (3.5.2019) | 

Novináři se amerického prezidenta dotazovali, zda lze očekávat jeho návštěvu na Slovensku. Spekulují o tom některá slovenská média, podle nichž by americký prezident mohl přijet letos v srpnu na oslavy 75. výročí Slovenského národního povstání. Šéf Bílého domu se ale přímé odpovědi vyhnul.

Pellegrini je prvním slovenským premiérem po více než pěti letech, který dostal pozvánku na bilaterální schůzku v Bílém domě. Naposledy se takto setkal s Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou v listopadu roku 2013 tehdejší předseda vlády Robert Fico. Český premiér Andrej Babiš (ANO) se s Trumpem setkal v Bílém domě letos v březnu.

Oproti Babišově návštěvě byl ale u Pellegriniho v Bílém domě jeden výrazný rozdíl. Chyběly tu ženy. Zatímco Babiš přijel se svojí chotí Monikou, kterou tu hostila Melania Trumpová, Pellegrini je single.

Babiš přivezl zbraň, Pellegrini pálku

Pellegrini, kterého při návštěvě v Bílém domě doprovázeli ministr zahraničí Miroslav Lajčák a poradce Peter Kmec, přivezl prezidentovi USA jako dar baseballovou pálku. Podle informace televize TA3 se Trump v mládí baseballu věnoval, sportovním mentorem mu byl údajně trenér se slovenskými kořeny. První dáma Melania Trumpová dostala darem středoslovenský kroj.

Andrej Babiš při své návštěvě zase daroval americkému prezidentovi vzácnou, bohatě zdobenou zbraň z limitované série, která vznikla při příležitosti 100. výročí založení Československa a jejím autorem je dvorní rytec České zbrojovky René Ondra.

Z americké strany se jednání delegací zúčastnili mimo jiných ministr zahraničí Mike Pompeo, personální šéf Bílého domu a ředitel Úřadu pro řízení a rozpočet Mike Mulvaney a bezpečnostní poradce John Bolton.

ccir ( 5. května 2019 20:34 )

Prečo?

ccir ( 5. května 2019 20:32 )

Všetko je možné, no do Česka si asi nikto nepôjde pýtať povolenie.

České nálady a postoje na Slovensku neplatia. Slovensko má svoju vlastnú

politiku.

ccir ( 5. května 2019 20:29 )

Myslíš?

satanas ( 4. května 2019 12:53 )

Nikdo za Trumpem nejezdi tak si musi vystacit s panaci z Vychodu!

satanas ( 4. května 2019 12:49 )

ZDF-INFO--vcera rano..Kdyz populiste vladnou svetu...To bysi Trump za ramecek

nedal..Zapad ho ma opravdu jen za nutne zlo a za saska.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa