„Nové pokolení teroristů.“ Po vraždě novinářky zadrželi dva mladíky v Severním Irsku

Autor: ČTK - 
20. 4. 2019
19:10

Severoirská policie v sobotu oznámila, že zadržela dva mladíky v souvislosti s vraždou novinářky Lyry McKeeové (†29) během nepokojů v Londonderry v noci ze čtvrtka na pátek. Informovala o tom na svém webu zpravodajská stanice BBC. Policie uvedla, že ji situace v Severním Irsku velmi znepokojuje, a varovala před „novým pokolením teroristů“.

Podle severoirské policie jsou zatčenými dva muži ve věku 18 a 19 let. Zadrženi byli na základě zákona o boji proti terorismu.

McKeeovou zasáhl projektil ve chvíli, kdy ve čtvrtek před půlnocí sledovala dění. Policie uvedla, že ozbrojený muž střílel po policistech kolem 23:00 místního času (kolem půlnoci českého času). Novinářka v té době stála v blízkosti jednoho policejního vozidla.

Maskovaný útočník se vyklonil z úkrytu

Záběry kamerového systému zaznamenaly její poslední momenty před zasažením a snímek pořízený z mobilního telefonu zachytil člověka podezřelého, že střílel. Na videu, které policie zveřejnila, je vidět maskovaný útočník, který se vykloní z úkrytu a zdá se, že střílí na policii a přihlížející lidi.

Policie bezprostředně označila za možného pachatele nacionalistickou organizaci Nová IRA. Událost také začala vyšetřovat jako teroristický případ.

Před „novým pokolením teroristů“ varoval detektiv Jason Murphy, který vede vyšetřování. „Včera (v pátek) jsme zaznamenali, že valná část komunit v Severním Irsku policii a její práci podporuje, stojí za mírovým procesem,“ uvedl Murphy.

Detektiv: Komunita dlouho žije ve strachu

„To se včera (v pátek) viditelně projevilo ve (čtvrti) Creggan - v komunitě, která dlouhou dobu žije ve strachu a z velké části ji jako rukojmí drží teroristická organizace, která tvrdí, že komunitu reprezentuje, dodal detektiv.

Tři desetiletí sektářského násilí v Severním Irsku mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, které si vyžádalo přes 3600 obětí, ukončila na velikonoční Velký pátek v roce 1998 mírová dohoda mezi oběma znesvářenými stranami. Nová IRA (Irská republikánská armáda) velkopáteční dohodu odmítá.

Násilnosti ve čtvrti Creggan vypukly ve čtvrtek večer po policejní razii, jejímž cílem bylo zabránit útokům naplánovaným na tento víkend. Výtržníci házeli po policistech desítky zápalných lahví a zapálili při tom dvě auta.

prycsnima ( 21. dubna 2019 08:13 )

Blbostí zhubne jen vaše peněženka. NEŽRAT a hejbat se,toť jediné co pomůže.

Sittowa ( 21. dubna 2019 08:05 )

Angličan buzeruje Rusa za Krym a Donbas....Kdy vypadne ze Severního Irska i s tou svojí náplavou?Ať se blbci raději starají o svého muslimského starostu Londýna.A co ta jejich princezna co se tahala s muslimem v Paříži že jí byl tunel malý.

vagin-analev ( 20. dubna 2019 20:48 )

Je to jen kampaň, účelovka a politický proces. Tož tak.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa