„Proč jste mi zabili přítelkyni?“ Muž otrávený novičokem se sešel s ruským velvyslancem

Autor: ČTK, tva - 
7. 4. 2019
13:01

Brit, který se loni otrávil nervově paralytickou látkou novičok, se tento týden v Londýně setkal s ruským velvyslancem. Po schůzce si ovšem postěžoval, že na své otázky nedostal odpovědi. Podle Charlieho Rowleyho mu Alexandr Jakovenko řekl, že novičok se nyní vyrábí jen v USA a v Česku. Rowley se loni otrávil spolu se svou partnerkou nedlouho poté, co se s nervově paralytickou látkou dostali do kontaktu i bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije.

Navštívil jsem ho, abych se zeptal: ‚Proč vaše země zabila moji přítelkyni?‘, ale nedostal jsem vlastně žádné odpovědi. Dostalo se mi jen ruské propagandy,“ řekl Rowley listu Sunday Mirror.

Rowley loni v červnu daroval své partnerce Dawn Sturgessové krabičku s lahvičkou, kterou našel v koši a o níž si myslel, že obsahuje voňavku. Balení však pouze napodobovalo parfém, v lahvičce byla ve skutečnosti bojová látka novičok a Sturgessová po jejím použití zemřela. Rowley se po pobytu v nemocnici zotavil, trpí ale vážnými zdravotními následky.

Útok provedlo Rusko, říká Rowley

Rowley se Sturgessovou žili v jihoanglickém Amesbury, asi deset kilometrů od Salisbury, kde byli počátkem loňského března novičokem zasaženi Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Skripal je bývalý ruský agent, který spolupracoval s britskou, ale i s některými dalšími evropskými tajnými službami. On i jeho dcera Julije se po zotavení na veřejnosti již neobjevili. Podle Britů jsou na bezpečném místě a o kontakt s ruskými úřady nestojí.

Setkání Rowleyho s ruským velvyslancem zorganizoval sám bulvární list Sunday Mirror. V rozhovoru, který mu poté poskytl, Brit uvedl, že diplomat popřel, že by Moskva stála za útokem na Skripalovy. „Některé věci, které mi řekl ve snaze dokázat, že Rusko za to není zodpovědné, byly směšné,“ uvedl Rowley. „Pořád si myslím, že ten útok provedlo Rusko,“ dodal.

Jedním z Jakovenkových argumentů bylo podle Rowleyho tvrzení, že pokud by bojová látka byla skutečně vyrobena v Rusku, byla by mnohem silnější a zabila by mnohem více lidí. „Řekl, že Rusko má jen velmi malé množství novičoku, protože ho používají jako protilátku a už ho nevyrábějí,“ svěřil se Rowley. „Uvedl, že jedinými zeměmi, které jej nyní vyrábějí, jsou Česká republika a Amerika,“ dodal Brit.

Jakovenko po schůzce s Rowleym uvedl, že odpověděl na všechny otázky, problémy měl jen s odpovědí na tu, která se týkala výsledků vyšetřování, neboť „britská vláda neodpovídá na naše dotazy“. Diplomat Británii vyzval, aby zveřejnila závěrečnou zprávu z vyšetřování.

Rusy povzbudily Zemanovy výroky

Britští vyšetřovatelé loni v září uvedli, že nashromáždili dostatek důkazů, aby mohli z útoku na Skripalovy obvinit dva Rusy, kteří vystupovali pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov a které média identifikovala jako agenty ruské vojenské rozvědky GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Britská vláda ze zodpovědnosti za čin opakovaně obvinila Rusko, což Moskva odmítá.

V souvislosti s otravou Skripalových loni v březnu český prezident Miloš Zeman uvedl, že v ČR se v malém množství vyráběl a testoval novičok, po testování byl ovšem zničen. Oznámil, že vychází ze zprávy Vojenského zpravodajství.

Bezpečnostní informační služba naopak podle Zemana dospěla k závěru, že tento plyn není novičok. Premiér Andrej Babiš později uvedl, že v Česku se nevyráběla, nevyvíjela, ani neskladovala látka typu novičok. Zemanovy výroky uvítalo Rusko, podle kterého prezidentova slova vyvrátila obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na Skripala stojí Moskva.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 7. dubna 2019 21:23 )

TRUMP NA NAS KADI ZVYSOKA. JEN SE ZAJIMA O TO KDO NALIJE PENIZE DO USA ZBRANI. A KDO NAS OCHRANI? V EVROPE SI RUSOVE DELAJI CO CHTEJI, TRUMPE. NATO BY MELO BEZ OHLEDU NA VYHRUZKY ROZMISTITR RAKETY ASPON TAM KDE TO CHTEJI. TEDY V POLSKU

anonym01 ( 7. dubna 2019 21:17 )

SATANASI, KDYBYCHOM BYLI PRAVNIM STATEM, TACI LIDE JAKO TY, HNIJI DAVNO V KRIMINALE. JESTLI SI MYSLI CSSD ZE S HAMACKEM VOLBY VYHRAJI, MYLI SE. JSEM ZVEDAVA S KYM BABIŠ SESTAVI VLADU.

anonym01 ( 7. dubna 2019 20:52 )

V ČESKE REPUBLICE VYVIJEJI NOVICOK PODLE RUSU? NO JA BYCH TOMU VERILA. RUSU TU MAME DOST. BABIŠ BY MOHL VYPRAVET, ZE? UNESLI MU I SYNA NA OKUPOVANY KRYM . NEJAKOU TU LAHVINKU MUSELI CMAJZNOUT PO CESTE DO BRITANIE. JE TO NEUVERITELNY, ALE NEVERIM SKORO UZ NIKOMU. VLASTNIMU PREZIDENTOVI UZ VUBEC NE, PREMIERA SE BOJIM . RUSUM NEBO AMIKUM? KAZDY HAJI SVOJE ZAJMY A MY JEDINE ZBYTECNE STRKAME RYPAK KAM NEMAME JEN PROTO, ZE ZEMAN JE STARE HOVADO

doktormediciny ( 7. dubna 2019 19:47 )

MNe je to vsechno nejasne...Najde v kosi vonavbku a otravi si pritelkyni..

marmat ( 7. dubna 2019 18:36 )

jana999: Jste na svoji namistrovanou ubohost pyšná??? Nebuďte-je TO 100% bída

Zobrazit celou diskusi
Další videa