Nachází i sebevražedné pásy. Džihádisté se po porážce ISIS v Sýrii ukryli, kde je Bagdádí?

24. 3. 2019
15:48

Syrské demokratické síly (SDF) podporované USA dnes pokračují v odklízení výbušnin, které v Baghúzu na východě Sýrie zanechali bojovníci teroristické organizace Islámský stát (IS), píše agentura AP. Baghúz byl poslední obydlenou částí Sýrie, kterou IS kontroloval. Arabsko-kurdské síly SDF porážku radikálů v Baghúzu oznámily v sobotu. Ve stejný den na místě při explozi v tiskovém středisku přišel o život syrský řidič, který spolupracoval s novináři americké televize.

V roce 2014 se bojovníkům IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišli skoro o všechno území, včetně hlavních metropolí - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Baghúz představoval poslední územní baštu IS v Sýrii.

V Iráku byla skupina oficiálně poražena v roce 2017, i nadále mohou nicméně bojovníci IS podle analytiků představovat hrozbu. Podle mluvčího SDF radikálové v Baghúzu za sebou zanechali mnoho různých výbušných zařízení včetně sebevražedných pásů a min, které nyní bojovníci SDF likvidují.

V sobotu výbušnina ukrytá v domě v Baghúzu zabila syrského řidiče, který pracoval s novináři ze stanice NBC. Budovu SDF používala jako velitelské středisko a zároveň tu měli tiskové centrum novináři, kteří o situaci v Baghúzu informovali. Ředitel NBC Noah Oppenheim uvedl, že novináři NBC zraněni nebyli, a vyjádřil soustrast rodině a blízkým syrského řidiče.

V uplynulých týdnech Baghúz opustily tisíce lidí včetně bojovníků IS a jejich rodin; přepraveni byli do záchytných center v jiných částech východní Sýrie.

Šéf teroristů Bagdádí prý není po smrti, ale ukryl se neznámo kdeŠéf teroristů Bagdádí prý není po smrti, ale ukryl se neznámo kde | 

Zbytky džihádistů se stále ukrývají

Bojovníci IS zároveň drželi rukojmí. Co se s nimi stalo, však podle Reuters není jasné. Neznámý počet bojovníků IS a jejich stoupenců se v Sýrii stále ukrývá a páchá útoky v oblastech, které byly osvobozeny před několika měsíci, v některých případech i roky. Není známo ani, zda je stále naživu vůdce skupiny abú Bakr Bagdádí.

„Toto je historický moment, ale nemůžeme být zcela klidní,“ uvedl na twitteru generálmajor Christopher Ghika z mezinárodní koalice proti IS, kterou vedou Spojené státy. Doplnil, že ISIS i bez kontroly nad územím bude nadále představovat hrozbu pro obyvatele Iráku a Sýrie a širší svět.

Americký prezident Donald Trump v prohlášení, které Bílý dům zveřejnil v sobotu, zničení samozvaného chalífátu IS uvítal, zároveň ale doplnil, že USA budou pokračovat ve spolupráci s partnery a spojenci do konečné porážky IS, všude kde tato teroristická organizace působí.

offline ( 24. března 2019 18:14 )

Bagdádí je už několik let v Německu a pobírá nejméně na tři různé falešné identity třikrát za měsíc sociální dávky a směje se až se za břuch popadá.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa