50 zatčených a uzavřená Champs-Elysées kvůli rabování: Drastická opatření zklidnila Paříž

23. 3. 2019
19:25

Zatím 51 zatčených hlásí pařížská policie jako bilanci bezpečnostních opatření provázejících sobotní demonstraci takzvaných žlutých vest proti politice prezidenta Emmanuela Macrona. Sama demonstrace se podle médií dosud odehrává v klidu. Protestních akcí po celé zemi se dnes účastní 8300 lidí, z toho v Paříži 3100, uvedlo odpoledne ministerstvo vnitra, jehož údaje podle agentury AFP demonstranti pravidelně zpochybňují. Minulou sobotu ve stejnou dobu podle ministerstva demonstrovalo po Francii 14 500 lidí, z toho 10 000 v Paříži.

Právě kvůli násilnostem z minulého víkendu se k policistům v Paříži připojili vojáci, aby jim pomohli zvládnout v pořadí již 19. sobotní protesty proti vládě, uvedla agentura Reuters. Připomněla, že demonstranti mají zakázaný bulvár Champs-Elysées poté, co tamní obchody minulý týden vyrabovali výtržníci.

Pařížská akce se podle agentury AFP zatím odehrává v klidu, i když v napětí a obavách z nových násilností, kvůli kterým vláda sáhla po drastických a kontroverzních bezpečnostních opatření, tedy zapojení sedmi tisícovek vojáků z protiteroristické operace Sentinellle.

Televize BFMTV ohlásila, že ze šesti na 20 mezitím stoupl počet zatčených demonstrantů po potyčce s pořádkovými silami v Nice na jihu země, kde se zprvu několik desítek protestujících sešlo na Garibaldiho náměstí, přestože jim úřady toto místo zakázaly pod hrozbou pokuty až 135 eur (asi 3500 Kč).

Zmatená situace

Situace v Nice byla podle zpravodaje agentury AFP zmatená: několik desítek příslušníků pořádkových sil se několikrát snažilo demonstranty rozprášit, přičemž při jednom policejním výpadu upadla starší žena a zranila se. Hasiči ji evakuovali do bezpečí. Část demonstrantů usedla, zpívala hymnu a vykřikovala „Svobodu!“.

Odpoledne vzplály potyčky znovu, když se několik stovek demonstrantů pokusilo proniknout od nádraží bezpečnostním perimetrem do centra města, kde jsou shromáždění zakázána. Pořádkové síly odpalovaly v hojném počtu granáty se slzným plynem.

„Budeme postupovat nemilosrdně proti výtržníkům. To, co chtějí, není dialog, požadují jedině násilí,“ prohlásila ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová před policisty, četníky a příslušníky pořádkových sil CRS v Carcassonne, uvedl list Le Parisien na svém webu. Ve velké části Nice a okolních obcích má až do pondělního poledne platit zákaz demonstrací kvůli nedělní schůzce francouzského a čínského prezidenta.

Výrazná bezpečnostní opatření

Sobotní demonstrace provázejí nebývalá bezpečnostní opatření. Prezident Emmanuel Macron v reakci na násilnosti z minulého víkendu povolal vojáky. Pařížská policie v pátek oznámila, že demonstranty nevpustí na bulvár Champs-Elysées a další místa v centru metropole. Tvrdší přístup úřadů je reakcí na násilnosti více než 1500 radikálů, kteří v hlavním městě minulý týden zapálili banku či rabovali obchody a restaurace. Policie použila slzný plyn a vodní děla a přes 150 lidí zadržela.

 

satanas ( 24. března 2019 11:15 )

Vsechny byvale "Mlaticky" z rad SNB a LM byse meli povine divat jak vypada radnej, demokratickej masakr! Kdyby takhle postupovali v 89, kde Cesko patrici Cechum dnes mohlo byt!!

agfor ( 23. března 2019 23:25 )

Škoda, že se takhle nespojí Češi proti vládnoucí sebrance.

ma-ka ( 23. března 2019 19:42 )

Macronek nevi, na co je "protiteroristicka jednotka"?😲🙄👎 Emane,to neni na pouziti proti vlastním lidem za vyjádření jiného nez Tvého nazoru!!! To je na bojbproti tel, co k vám lezou, nebo uz u vas jsou, odpalujou bomby, strilinpo lidech, sekaji lidi mačetama... 🙄🙄🙄 Jak je možný, ze tahle bezpečnostní složka ma v současné situaci vůbec cas na napadají vlastních lidi, kdyz nemate v pořádku protiteroristicka opatření???

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa