Evropa chystá misi na Měsíci. Pro vzorky povrchu vyšle robotické vozítko

Autor: ČTK - 
25. 2. 2019
15:50

Evropská kosmická agentura ESA chystá ve spolupráci s japonskou a kanadskou vesmírnou agenturou misi na Měsíci nazvanou Heracles, která by se měla uskutečnit ve druhé polovině dvacátých let. Má být přípravou na budoucí lety astronautů na Měsíc a také dopravit na Zemi vzorky z lunárního povrchu, informuje ESA na svých webových stránkách.

Projekt počítá s využitím plánované stanice Deep Space Gateway na oběžné dráze kolem Měsíce i připravovaných budoucích kosmických lodí Orion americké NASA, určených pro lety do hlubokého vesmíru, zejména k Měsíci a Marsu. Cílem Heracla je otestovat nové technické vybavení a získat operační zkušenosti při posilování mezinárodní spolupráce ve výzkumu, uvádí ESA.

Součástí mise bude přistání malého modulu na Měsíci s robotickým vozítkem o celkové hmotnosti 1800 kilogramů. Rover shromáždí z měsíčního povrchu vzorky, které pak zvláštní transportní modul dopraví na stanici Gateway.

Dobrá komunikace a vozítka pro lidi

Heracles má podle evropské vesmírné agentury vyzkoušet všechny technické prostředky zapojené do tohoto projektu a prokázat jejich význam pro lidi. Pro následující mise se pak počítá s vysláním roveru, v němž budou moci jezdit lidé, a se vzletovým modulem pro návrat astronautů.

Důležitou úlohu budou v těchto misích hrát komunikace. Satelity by měly zajišťovat vysokorychlostní spojení, díky němuž bude možné z oběžné dráhy řídit rovery, přijímat videozáběry z kamer nebo ovládat pohyb kamer, robotických paží a dalších zařízení a také přenášet vědecká data.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Taurus70 ( 25. února 2019 21:38 )

Ta snad uz konecne najde nekdo ty Americke zbytky kdyz to Cinani nenasli😂😂😂😂

rudyptak48 ( 25. února 2019 16:29 )

Hlavně by si to měla opět vyzkoušet NASA, pokud uvažuje o cestě lidí na Mars. Vyzkoušejte, zda tam lidi vydrží 2-3 roky bez újmy. Pokud se to řádně neprověří, je cesta na Mars i v roce 2030 pouhá utopie.

Zobrazit celou diskusi
Další videa