Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Kim se vydal obrněným vlakem do Vietnamu. Dvojníky Trumpa a diktátora KLDR zatkli

Autor: peb, ČTK - 
23. února 2019
13:25

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech oficiálně navštíví Vietnam před tím, než se v zemi setká s prezidentem USA Donaldem Trumpem. Oznámilo to dnes vietnamské ministerstvo zahraničí. Kima podle ministerstva pozval vietnamský prezident Nguyen Phu Trong. Ruská agentura TASS informovala, že Kim se už vydal obrněným vlakem na cestu. Mezitím v Hanoji zatkli dvojníky Kima a Trumpa. 

Kimův dvojník Howard X a dvojník Donalda Trumpa Russell White v pátek uspořádali „setkání“ v centru Hanoje. Když později poskytovali rozhovor v místní televizní stanici, dorazilo na místo asi deset policistů, kteří oba muže vyzvali, aby přestali vystupovat v médiích, jinak jim hrozí deportace. 

„V podstatě nám řekli, ať je (Trumpa a Kima) přestaneme napodobovat, jinak nás vykopnou ze země,“ řekl Howard X agentuře AFP poté, co byl po výslechu propuštěn a vrátil se do hotelu. Policie jim prý sdělila, že mohou po městě cestovat jen se schváleným itinerářem a průvodcem.

Dvojníci trnem v oku

Howard X, který žije v Hongkongu, dodal, že je ve Vietnamu legálně a neodjede, pokud k tomu nebude donucen. Kanaďan White se k této záležitosti nevyjádřil. Před zásahem policie měla dvojice v úmyslu zajít do masážního salónu, zahrát si golf a možná také vyzkoušet speciality vietnamské kuchyně. Je ale možné, že jim to vietnamské úřady nedovolí.

Vietnam s vládnoucí komunistickou stranou doufá, že se mu podaří uspořádat ostře sledovaný summit obou představitelů bez lapsů a potíží, dodala AFP. Krom toho má vietnamská vláda jen málo pochopení pro spontánní shlukování obyvatel, a proto jsou jí dvojníci, kteří přitahují značnou pozornost lidí, trnem v oku.

Dvojníci Trumpa a Kima se objevili ve VietnamuDvojníci Trumpa a Kima se objevili ve Vietnamu | Reuters

Přísná bezpečnostní opatření

Zdroje agentury Reuters již minulý týden uvedly, že Kim přicestuje do vietnamské metropole dva dny před schůzkou s Trumpem. Vrcholná schůzka se má podle Bílého domu konat 27. a 28. února. Setkání Kima s Trumpem v Hanoji bude jejich druhým summitem po historické první schůzce v Singapuru v červnu loňského roku.

Agentura AP s odvoláním na prohlášení vietnamských činitelů uvedla, že setkání obou státníků se uskuteční v koloniální budově Tonkinského paláce v centru Hanoje. Záložní variantou je luxusní hotel Metropole postavený na začátku 20. století.

Přípravy na setkání Kima a Trumpa ve vietnamské HanojiPřípravy na setkání Kima a Trumpa ve vietnamské Hanoji | Reuters

Vietnamské úřady podle AP v souvislosti s návštěvou severokorejského vůdce přijaly bezprecedentní bezpečnostní opatření. V době Kimova příjezdu uzavřou 170kilometrový úsek dálnice vedoucí od hraničního přechodu s Čínou do hlavního města Hanoje.

Kim na cestě vlakem

Rozhodnutí naznačuje, že Kim do Vietnamu pravděpodobně přijede přes Čínu a ve městě Dong Dang přesedne z vlaku do auta, které ho odveze do Hanoje. Agentura TASS s odkazem na severokorejský diplomatický zdroj uvedla, že Kimův obrněný vlak vyjel z Pchjongjangu dnes kolem 17:00 místního času (09:00 SEČ). Trasu dlouhou asi 4500 kilometrů by měl urazit za více než 48 hodin.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud