IKEA schytává nálož kritiky. Na mapě světa za 999 korun vynechala Nový Zéland

Autor: ČTK, kal - 
9. února 2019
10:50

Švédská nábytkářská firma IKEA rozlítila uživatele sociálních sítí svou mapou světa, na které chybí Nový Zéland. Opominutí si všiml jeden americký zákazník, který pak kvůli tomu firmu pranýřoval na sociálních sítích. Ke kritice se okamžitě připojila řada novozélandských obyvatel, kteří se cítili chybou dotčeni. IKEA se poté za omyl omluvila, napsal server BBC, mapu ale za 999 korun dál prodává i v Česku.

IKEA mapu světa nabízí pod názvem Björksta ve svých obchodech po celém světě, včetně Česka. Rozruch kolem ní vznikl až poté, co jeden zákazník na komunitní síti Reddit na výrobek upozornil v rámci fóra MapsWithoutNZ, které se tématu map vynechávajících souostroví Nový Zéland speciálně věnuje. IKEA totiž není s touto chybou osamocená: map, na kterých je jihovýchodně od Austrálie prázdné místo, jsou totiž desítky.

„IKEA je zodpovědná za to, aby na všech jejích výrobcích byly správné a odpovídající motivy. Uznáváme, že v případě výrobku Björksta jsme selhali - litujeme toho a omlouváme se. Přijmeme nutná opatření a výrobek začneme stahovat z obchodů,“ citovala mluvčího firmy BBC.

Nábytkářský gigant na sociálních sítích schytal za svůj omyl velkou kritiku. Například jeden z obyvatel Aucklandu na twitteru napsal: „Co si IKEA o sobě myslí, že na mapě, kterou prodává, vynechá celou zemi? Nový Zéland existuje!“

Další uživatelé upozornili i na ironickou okolnost, že IKEA se brzy na Novém Zélandě chystá otevřít svůj první obchod. „Abychom byli k IKEA fér, zapomenout na Nový Zéland není nijak obtížné,“ poznamenal na twitteru obyvatel sousední Austrálie.

igamenir ( 9. února 2019 12:17 )

"map, na kterých je *západně* od Austrálie prázdné místo" ... Zkontrolujte si v redakci svou mapu, jestli na ni NZ je, vzhledem k tomu že také nevíte, kde je.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud