Dost bylo plastu. IKEA, Lidl a kavárny se zbavují brček i kelímků na jedno použití

Autor: peb, ČTK - 
8. 10. 2018
17:50

Ke kampani #dostbyloplastu ministerstva životního prostředí (MŽP) se v pondělí přidalo dalších pět firem a jedna instituce. Cílem je zredukovat množství jednorázového plastového odpadu a nádobí a nabídnout alternativy. Na tiskové konferenci to řekl ministr Richard Brabec (ANO). Dobrovolně se k tomu zavázaly firmy Lidl, Fruitisimo, Costa Coffee, IKEA, Starbucks a Česká zemědělská univerzita (ČZU). V červnu již dohodu podepsalo sedm společností. Kampaň #dostbyloplastu začala v březnu jednáním primárně s českými firmami.

Například IKEA vyřadí v českých prodejnách z prodeje brčka, tácky či kelímky, i v jejích restauracích a kavárnách jednorázové plasty zmizí. Zákazníci kaváren Starbucks již nyní dostávají slevu na nápoje připravené do vlastního hrnku.

ČZU do svých prostor pořídí automaty na filtrovanou vodu, což přinese úsporu zhruba 200 tisíc až 300 tisíc půllitrových PET lahví ročně. Pro univerzitní akce a do vybraných provozoven pořídí vratné kelímky. Firma Fruitisimo svým zákazníkům nabídne odnést si nápoj ve vlastní nádobě s sebou. 

Internetový supermarket Rohlik.cz se hodlá do konce roku zbavit všech jednorázových plastových výrobků. Zavedl též tzv. bezplastovou uličku, díky níž si zákazníci mohou během nákupu na internetu zapnout filtr, který jim vybere pouze produkty nebalené do plastů. V dnešní tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy Pavel Kučera. Obchodní řetězec Lidl hodlá vyřadit z prodeje jednorázové plastové výrobky. Místo plastu chce začít používat alternativní materiály. 

V srpnu se ke kampani připojilo první město Litoměřice a v září se uskutečnila první ekologická náplavka, tedy zavedení zálohovaných kelímků na farmářských trzích na pražské náplavce.

Brabec: S plasty blbneme na kvadrát

„Snažíme se ve spolupráci se společnostmi, které se v oblasti jednorázových plastů pohybují – jde o restauratérství, stravování, rychlé občerstvení, nákupní řetězce, kavárny – najít cestu, jak využít rostoucí společenskou poptávku po změně. Zákazníci si daleko více než před pár lety uvědomují, že s plasty v celém světě blbneme na kvadrát. Život na jedno použití je potřeba, “ uvedl ministr Brabec. 

Dalšími kroky iniciativy má být zapojení úřadů a obcí, na konci roku vyhodnocení výsledků redukce plastů, další omezení na farmářských trzích či značení skutečně rozložitelných materiálů. MŽP zároveň podporuje návrh Evropské komise na zákaz vybraných jednorázových plastů.

„Ministerstvo čeká doslova ‚odpadový‘ konec roku 2018. Hlavním tématem nadcházejících měsíců bude předložení nových zákonů týkajících se moderní odpadové legislativy – zákon o odpadech, zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností a novela zákona o obalech. Řešit bude zejména stěžejní problém Česka, jakým je nutnost razantního snížení skládkování a naopak posílení recyklace,“ poznamenal Brabec. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

djaba ( 9. října 2018 19:20 )

 A co kanystry od pracích prostředků ,od olejů ,zabalený stavební materiál , baterie a drobná elektronika nebo šroubky v průhledném plastu ?

dandova ( 9. října 2018 08:15 )

Začít se musí v Asii.

liskabystrouska ( 8. října 2018 19:30 )

agfor jo a zijeme bez nemoci 69 let uz to je dneska hruza a hnus ...

AliceNovakova3 ( 8. října 2018 18:56 )

No to je kravina takové přirovnání. Ono kdysi a kdysi bylo téměř naprosto bezodpadové hospodaření. Lidé měli pár hrnců a talířů, chodili si pro mouku v pytli, pro mléko s jednou bandaskou, pro sůl, pro cukr, pro brambory, tzn. pro základní potraviny a nic jiného nebylo. Ale ona doba postupuje. I když plasty byl zrovna špatný vývoj, který se vymkl. Ale to nikdo dopředu nevěděl. Samozřejmě největší chyba je v lidech. Pokud by nebyli prasata a nikde nic nepohazovali, vše by bylo jiné. Jo nadávat, to umí. Ale pokud je něco nebo někdo omezí, tak nadávají.

does ( 8. října 2018 18:53 )

tenisové sázky - 100% spolehlivé informace., http://vitexe.blogspot.cz/

Zobrazit celou diskusi
Další videa