Lidl šidil lidi akčními polskými konzervami bez masa. Bude vracet peníze

Autor: ČTK, nkov - 
27. dubna 2018
23:00

Další z maloobchodních řetězců, tentokrát Lidl, prodával masové konzervy s výrazně nižším podílem masa, než jaký byl uvedený na obalu. A navíc je nabízel v letákové akci. Před necelým měsícem zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) stejný problém v Penny Marketu. I tentokrát jde o masové konzervy původem z Polska. Lidl je prodával pod svou privátní značkou Pikok, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Podle Lidlu jde o pochybení dodavatele, produkt stáhl z prodeje a lidem nabídl vrácení peněz.

Výrobcem je Pamapol z města Rusiec. Konkrétně šlo o Chalupářské vepřové maso v konzervě o hmotnosti 300 gramů. Masa v ní mělo být 89 procent, laboratorním rozborem se však potvrdil obsah masa pouze v podílu 67,5 procenta. U jiné šarže byl podíl 75 procent.

Konzerva o stejné hmotnosti s názvem Sedlácké vepřové maso měla obsahovat 76,7 procenta vepřového masa a deset procent vepřové kýty, celkově však bylo masa pouze 69 procent. U další šarže téhož výrobku byl obsah masa 72,3 procenta a u další 70 procent.

Dodavatel Pamapol vyjádřil nad situací politování. „Jsme překvapeni zjištěními Státní zemědělské a potravinářské inspekce, které byly zveřejněny dnes v souvislosti s výrobky Pikok Chalupářské maso a Pikok Sedlácké maso, prodávanými v České republice v obchodech Lidl, jakož i těmi, které byly uveřejněny 5. dubna v souvislosti s výrobky SÝPKA šlechtická, prodávanými v obchodech Penny Market,“ uvedla společnost s tím, že věc interně šetří. „Máme určitou hypotézu a jsme připraveni transparentně sdílet s veřejností konečné výsledky tohoto šetření,“ doplnil Pamapol. „Naším hlavním cílem je dodávat na trh kvalitní výrobky,“ uzavřel.

Lidl produkty stáhl z prodeje

Podle Lidlu se jednalo o kvalitativní pochybení, řeší ho s dodavatelem. „Z prodeje byly neprodleně staženy všechny šarže výrobků Pikok Sedlácké vepřové maso a Chalupářské vepřové maso (obojí 300 g). Nyní se by tedy tyto výrobky již neměly v prodeji nacházet,“ uvedla mluvčí Zuzana Holá. Výrobky mohou zákazníci vrátit v kterékoliv prodejně Lidlu a dostanou peníze zpět.

Prodejce se dopustil klamání zákazníka, inspekce tedy nařídila obchodníkovi neprodleně stáhnout veškeré konzervy z prodeje. Zároveň mu uložila, aby všechny další šarže těchto výrobků a výrobky podobného charakteru od stejného výrobce nechal před uvedením na trh na vlastní náklady analyzovat v akreditované laboratoři.

Zároveň musí prodejce nechat testovat všechny další šarže, které jsou již v prodeji. S Lidlem také inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty a vloží informaci do evropského systému pro boj s falšovanými potravinami AACS.

Podobný případ klamání zákazníka řešila inspekce před necelým měsícem i v dalším obchodním řetězci, tentokrát Penny Marketu. Stejně jako Lidl prodával obchod masové konzervy původem z Polska obsahující mnohem menší podíl masa, než uváděl obal výrobku. Šlo o potraviny značky SÝPKA, u kterých bylo laboratorními testy zjištěn podíl obsahu masa necelých 70 %, deklarovaný podíl na obale přitom uváděl 89 %.

Šéf potravinářů: Zoufalá kvalita akčního zboží z Polska

Podle ústředního ředitele SZPI Martina Klanici je nepřijatelné, aby prodejce dosahoval atraktivních cen pomocí falšování a pak ještě potraviny nabízel ve slevových akcích. Podle prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana je dlouhodobě zřejmé, že si řetězce objednávají do slevových akcí výrobky z Polska se zoufalou kvalitou.

Video Podřadné jídlo na pultech obchodů skončí. „Chci pro lidi odškodné,“ zuří Jourová. - David Budai, Aleš Brunclík

anna1234 ( 28. dubna 2018 11:20 )

.. ani Hamé už není česká firma, ale je součástí norské společnosti.

sheila16 ( 28. dubna 2018 10:39 )

Nechci se zastávat Lidlu, ale kvalita potravin je tu různorodá stejně jako v Albertu a v jiných dalších řetězcích. Úplně stejné sračky nabízí v konzervách i čeští výrobci, např. od Hamé ! Viz. třeba ty jejich párky v plechovce, kde maso je max. z nějakého odpadu, kůžecího separátu promícháné s nějakými nahrážkami, prostě párky na poblití. Zatímco jednou se mi podařilo koupit párky z Německa, které opravdu výjimečně chutnaly jako párky. Je vidět, že pro německý trh jsou vždy lepší potraviny než pro nás a východní státy. Mají nás za prasata, kterým stačí druhořadá kvalita ? Já myslím, že velký podíl na tom mají čeští manažeři, kteří tento blivajz přímo objednávají, aby maximalizovali svoje zisky.

europa ( 28. dubna 2018 06:14 )

Jj, čínské vepřové bylo báječné. Jedl jsem ho na chlebu, mňamka. To maso bylo úplně jiné, takové delikátní. Zřejmě jiná prasátka, než se chovají u nás. Zajímalo by mě, proč už se k nám nedováží. Dneska si koupit vepřovou konzervu nemá smysl, jak pravil Boleček "nedá sa to žrat"

jardavozembouch ( 28. dubna 2018 06:11 )

 Pane zelenyropaku, mate naprostoubpravdu. Vepro ve vlastni stave jsme kupovali za konaru. Maso vcelku, sadlo a ten sulc... Ukusili jsme totez koupit po struhadlovce a byl tam jen lansmit nejhorsiho razeni. Pes s nami tri dny nemluvil.

jardavozembouch ( 28. dubna 2018 06:08 )

 A v tech ceskych maso je? Mivali jsme radi leco s moravskou klobasou a vejci. Na chatu jako rychlovka dobre. Bakonske kotlety by byly lepsi, ale nejspis dosly bakone. Po letech jsme leco s moravskou klobasou a vejci koupili od stejneho vyrobce... Obsah byla voda neurciteho puvodu, trocha zeli s cibuli a dve podivne veci burtoveho vzhledu, nad kterymi ohrnul pysk i souseduv pes vsezravec. Ptam se...kde je stavovska cest? Jiste, vyrobci se prizpusobuji zakaznikum, kteri kupuji podle tech velkych ceduli "AKCE", " Super cena". Chapu, ze penez neni vzdy dost, ale pritom titiz maji ve voziku veci, ktere zase tak dulezite nejsou a u kasy priberou karton cigaret...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud