Trump přitvrdil: Do Venezuely můžeme poslat armádu, pohrozil Madurovi

Autor: peb, ČTK - 
3. 2. 2019
16:29

Americký prezident Donald Trump zmínil vyslání armády do Venezuely jako „jednu z možností.“ V rozhovoru s televizní stanicí CBS rovněž zmínil, že odmítl žádost dosavadního venezuelského prezidenta Nicoláse Madura o setkání. Vyplývá to z přepisu rozhovoru, který byl zveřejněn. Televize interview odvysílá až večer středoevropského času.

„Určitě je to něco, co je... je to jedna z možností,“ odpověděl Trump na dotaz, co by ho přimělo vyslat do Venezuely americkou armádu. Na otázku, zda by se osobně zapojil do vyjednávání s Madurem a přesvědčil ho, že by měl odejít, odvětil, že venezuelský vůdce ho už před pár měsíci žádal o schůzku, on ji ale odmítl. 

Ve Venezuele, zmítané hlubokou ekonomickou krizí, se již několik dní konají bouřlivé protesty opozice i stoupenců autokratického prezidenta Madura. Šéf venezuelského parlamentu ovládaného opozicí Juan Guaidó se minulý týden během masových demonstrací prohlásil úřadující hlavou státu, když parlament neuznal Madurův nový mandát. Podporu Guaidóovi už vyjádřila řada amerických zemí, včetně USA.

Rusko: Svět by měl pomoct, ale nezasahovat zvenčí

Mezinárodní společenství by se mělo zaměřit na to, jak pomoci vyřešit ekonomické a sociální problémy Venezuely, ale vyhnout se destruktivním zásahům zvenčí. Podle agentury Interfax to dnes uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Rusko patří mezi spojence autokratického prezidenta Nicoláse Madura. Většina latinskoamerických států a USA přitom podpořily šéfa parlamentu ovládaného opozicí Juana Guaidóa, který se před více než týdnem prohlásil za úřadujícího prezidenta Venezuely.

„Cílem mezinárodního společenství by mělo být pomoci (Venezuele vyřešit socioekonomické problémy), bez destruktivního zasahování zvnějšku,“ uvedl Alexandr Ščetinin, který na ruském ministerstvu zahraničí vede odbor Latinské Ameriky. 

Dnes vyprší ultimátum, které Madurovi dalo Španělsko spolu s Francií, Británií a Německem. Maduro by měl oznámit nové prezidentské volby, jinak tyto země uznají za úřadujícího prezidenta Guaidóa. Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová postoj své země dnes zopakovala.

S vůdcem opozice již hovořil i rakouský kancléř Sebastian Kurz. „Měl jsem velmi dobrý telefonát s Guaidóem,“ uvedl na twitteru. „Má naši plnou podporu, pokud jde o obnovení demokracie,“ dodal. Jestliže Maduro neodpoví na výzvu EU ohledně vyhlášení svobodných a spravedlivých prezidentských voleb, „uznáme a podpoříme Guaidóa jako prozatímního prezidenta,“doplnil Kurz.

Základnu v Iráku si Trump ponechá

Trump se v nedělním rozhovoru vyjádřil i k dění na Blízkém východě. Jak řekl, americká vojenská přítomnost na základně v Iráku je velmi důležitá, protože Washington tak může zblízka sledovat, co dělá Írán. „Jeden z důvodů, proč si ji (základnu) chci ponechat, je, že se chci více dívat na Írán. Írán je skutečný problém, prohlásil prezident. „Chci, abychom to mohli sledovat. Máme v Iráku neuvěřitelnou a velmi drahou vojenskou základnu. Je na skvělém místě, pokud jde o sledování různých částí problematického Blízkého východu,“ dodal.

Prezident loni v prosinci nečekaně oznámil, že chce stáhnout všech asi 2000 amerických vojáků ze Sýrie. Své rozhodnutí nyní Trump opět obhajoval, jakýkoli časový harmonogram odsunu ale nezveřejnil. Spojenci i členové jeho vlastní republikánské strany plán kritizovali kvůli obavám, že Islámský stát může po odchodu USA ze Sýrie znovu nabýt na síle, a také proto, že Washington kvůli stažení jednotek může přijít o vliv na dění v regionu. Jak Trump nyní uvedl, někteří z vojáků se přesunou ze Sýrie právě na základnu do Iráku a „někteří pojedou domů“.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

satanas ( 4. února 2019 10:32 )

CO takhle vyresit nepokoje ve Francii! Tam to neni Maduro, ale Macron!!

kriv ( 3. února 2019 20:25 )

Ono mu nestačí že chtějí vykopnout jeho,tak se snaží vykopnout nedávno zvoleného jiného prezidenta.Nebyl by to první prezident jiného státu kterého amíci odrovnali.Nakonec tomu moc nechybělo i u Nás.Že to neokoukali žluté vesty stačí tak málo aby se někdo z nich prohlásil za prezidenta a určitě se najde některý stát který ho uzná. Co na to Makro.

gabreta ( 3. února 2019 19:43 )

Když se Trumpetovi nepodařilo šířit jejich "demokracii" v Sýrii, tak to chce zkusit ve Venezuele! Zajímavý je, že ji ještě nešli šířit do Eritrei nebo třeba Somálska! Nespíš, že tam není nerostný bohatství, tudíž není co vykrást!!

satanas ( 3. února 2019 19:16 )

Ja to rikal hned ze Kacer nestahuje zoldaky domu jentak abyse flakali s kveouskali buraky,..Prioritou bude udržení dolaru na ropě, invaze amerických developerek a zadlužení země americkým bankám na dekády dopředu, což jim sebere veškerou moc nad přírodním bohatstvím. Prostě "Demokracie po Americku"......

ollina ( 3. února 2019 18:45 )

USA potřebují rozpoutat válku v další zemi. Jejich základny po celém světě jsou jako rakovina

Zobrazit celou diskusi
Další videa