Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 12°C

Boháči bohatnou, chudáci tratí. Jmění 26 miliardářů odpovídá majetku 4 miliard „normálních“ lidí

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
22. ledna 2019
10:54

Zatímco společnost jako taková chudne, elita bohatne. Miliardářům se v roce 2018 povedlo zvýšit své jmění v průměru o 56 miliard korun, což je meziročně o 12 procent, uvedla britská nevládní organizace Oxfam ve své zprávě publikované před zahájením Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Dodali, že počet miliardářů stoupl na rekordních 2208 lidí, uvedla stanice CNN.

Majetek 26 nejbohatších lidí světa přesahuje hodnotu 22 bilionů korun, to v přepočtu odpovídá jmění 3,8 miliard „normálních“ lidí. Analytici z Oxfamu oznámili, že se počet miliardářů za posledních 10 let zdvojnásobil, předložený 106stránkový rozbor se týká především rostoucí „propasti“ mezi chudými a bohatými. Právě ta a podfinancované veřejné služby podle nich posilují hněv veřejnosti a mohou za nárůst nacionalismu. 

Mezi nejbohatší lidi na světě patří rozvádějící se Američan Jeff Bezos, vlastník Amazonu, dále pak Bill Gates, spoluzakladetel společnosti Microsoft, investor Waren Buffett a také internetový podnikatel Mark Zuckerberg. Jejich jmění dohromady odpovídá 8 bilionům korun.

„Chudí trpí dvojnásobně - nemají přístup k základním službám a zároveň platí vyšší daně,“ řekla výkonná ředitelka Oxfamu Winnie Byanyimová. Podle její organizace se v uplynulých desetiletích snižovaly daně bohatým a korporacím. A když vlády nevybírají daně od bohatých, převedou daňové břemeno na chudé, například prostřednictvím daně z přidané hodnoty, vysvětlila Byanyimová. Oxfam proto volá po větších investicích do veřejného zdravotnictví a po silnějším a efektivnějším zdanění velkých firem a bohatých.

Nejhůře jsou na tom ženy

Celosvětově jsou sociální nerovností obzvláště ohroženy ženy. V globálním průměru loni vlastnili muži o 50 procent více než ženy. Ty mají často také kvůli zastávaným neplaceným činnostem typu péče o děti a starší lidi méně času se politicky angažovat, což pomáhá stávající hospodářský systém vytvořený muži a pro muže udržovat, vyvozuje Oxfam.

Potěšující nicméně je, že se mezi lety 1990 a 2010 podařilo snížit na polovinu počet lidí žijících v extrémní chudobě. Na světě jich 43 korunami na den nyní žije 736 milionů.

Počet chudých klesá, chystají se reformy

Analytik Oxfamu Tobias Hauschild, který se zaměřuje na daně, také připomněl další pozitiva jako plány Evropské unie na zdanění velkých koncernů nebo zrušení bankovního tajemství ve Švýcarsku. „To jsou věci, o jakých se před deseti lety nemluvilo,“ řekl Hauschild agentuře DPA. Důležitost důsledné sociální politiky připomnělo ekonomům a politikům i zvolení Donalda Trumpa, brexit nebo nárůst popularity extremistických stran, dodal zástupce Oxfamu.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

heterosexual ( 22. ledna 2019 15:06 )

Udavte se kreatury, stejně jste nešťastný, jen idiot by vam záviděl!

cocumysvole ( 22. ledna 2019 11:23 )

K tomu snad ani není co dodat.

Zobrazit celou diskusi