Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Peníze za dítě: Japonské město nabízí párům statisícovou odměnu za každého potomka

Japonci usilují o zvýšení porodnosti, za každé dítě chtějí mladým párům platit, (ilustrační foto).
Japonci usilují o zvýšení porodnosti, za každé dítě chtějí mladým párům platit, (ilustrační foto).  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: Darina Jíchová - 
30. prosince 2018
11:14

Populace v Japonsku každým rokem klesá, proto se některé oblasti rozhodly nabídnout peníze párům za to, že budou mít více dětí. Za dítě si tak rodiče například ve městě Nagi můžou „vydělat“ až 131 tisíc korun. Města k finanční odměně přidávají také příspěvek na bydlení a zdravotní péči včetně podpory plodnosti matky a další benefity, informoval deník Daily Mail.

Katsunori a Kaori Osakovi se kvůli lákavé nabídce odstěhovali z Nagoji do Nagi. Jejich nové město, které se nachází nedaleko Hirošimy, poskytuje finanční prémie za děti. S každým dalším potomkem výše bonusu roste. V Nagoje žili se svým prvním dítětem v malém bytě a stěží si mohli dovolit zdravotní péči. Když se doslechli o lákavé nabídce nagijských úřadu, neváhali a rozhodli se i přes přísné zákony o vnitřní migraci přesunout do Nagi.

Finanční prémie a příspěvky na bydlení

„Japonci mezi 20 a 30 lety si nemůžou dovolit hezké byty ve velkých městech, nemají ani na doktory. Věděli jsme, že pokud chceme další děti, nemůžeme v Nagoje zůstat,“ uvedl Katsunori Osaka, který ve venkonvském Nagi vyrostl. Úřady tam rodinám kromě peněz poskytují také příspěvky na bydlení, placené školné a snížený poplatek za jesle.

Úřady se tak snaží nalákat mladé páry do rurálních oblastí a zvýšit porodnost. Japonský premiér Šinzó Abe dokonce oznámil, že vláda plánuje zákony o vnitřní migraci změnit a rozvolnit. Dodal, že připravují taky úpravu nařízení pro zahraniční pracovníky. Vláda chce prodloužit dobu, po kterou mohou cizinci v zemi pracovat. V Japonsku není jen nedostatek nové generace, ale také pracovní síly v produktivním věku.

Japonsko se otevře světu

To, že se Japonsko pomyslně otvírá světu a nabízí cizincům lepší pracovní podmínky, potvrdil už ministr zahraničí Taro Kono na Světovém ekonomickém fóru. „Náš pracovní trh musíme otevřít cizincům, jinak nebudeme schopni udržet naši společnost. Připravujeme nové podmínky pro zahraniční pracovníky, všichni budou vítáni v Japonsku, pokud budou ochotni asimilovat se s japonskou kulturou,“ nechal se slyšet Konu na fóru.

nazor ( 30. prosince 2018 14:27 )

Japonci vymírají to je známá vec proto Ty prispevky. Ale zase je jich hodne a ostrov je maly, budou mit vic mista. Ale mohli by nalakat chude Cíñany tech je hodne jejich vlada jim nic neda a vypadaji stejne.

Zobrazit celou diskusi