Zázrak roku: Záchrana chlapců uvězněných v jeskyni, ve filmu si zahraje i thajská legenda

Autor: Darina Jíchová - 
26. prosince 2018
18:17

Necelý půlrok uběhl od jedné z největších záchranných misí, kterou na přelomu června a července sledoval celý svět. Skupinku mladých fotbalistů ve věku 11 až 16 let a jejich trenéra 23. června uvěznila v thajském jeskynním komplexu voda. Záchranáři po nich přes týden neúspěšně pátráli, do Thajska se sjeli profesionální potápěči z celého světa, kterým se nakonec podařilo objevit všech 13 ztracených. Následovala složitá záchranná akce, do které se zapojili i čeští hasiči. Zázrak se ale neobešel bez obětí, jeden ze zasahujících potápěčů během operace zemřel. Událost zvedla turistický zájem o Thajsko a jeskyně Tcham Luang se staly jedním z nejnavštěvovanějších míst. O záchraně se točí i celovečerní film, uvedla stanice BBC.

Chlapci z fotbalového týmu, kterému se přezdívá „Divočáci“, strávili v chladné a vlhké jeskyni přes dva týdny. Zmizeli v sobotu 23. června, tým vedený britskými potápěči je objevil 2. července. Záchranná mise úspěšně proběhla ve dnech 8. až 10. července.

Kromě nachlazení si z jeskyně neodnesli žádné vážnější následky, drasticky se ale změnily jejich životy a chlapci se stali v podstatě celebritami a na světě je málokdo, kdo neslyšel příběh fotbalistů z jeskyně.

Thajští chlapci z jeskyně v oblíbené americké show moderátorky Ellen DeGeneresové, kde je navštívil Zlatan Ibrahimovic.Thajští chlapci z jeskyně v oblíbené americké show moderátorky Ellen DeGeneresové, kde je navštívil Zlatan Ibrahimovic. | reprofoto/twitter

K jeskyni se sjíždějí zástupy turistů

Úspěšná záchranná mise se dotkla i místních. „Dřív to tady bylo klidnější,“ uvedl Archawin Mopoaku z domorodého kmene Akha, který v oblasti žije. Sám jako dobrovolník pomáhal při záchraně, prosekával zarostlé okolí, aby se záchranáři a vojáci mohli dostat k jeskyni. Dodal, že si místní nestěžují na přítomnost turistů, právě naopak, radují se z přínosu peněz. „Předtím se tady objevilo tak 10, maximálně 20 lidí za den. Teď jich tu máme klidně 6 tisíc denně,“ řekl Mopoaku.

K jeskyním se nesjíždí jen zahraniční turisté, ale i Thajci. „Nikdy předtím jsem o komplexu neslyšela, ale po tom, co tam Divočáci prožili, jsem je musela vidět,“ sdělila reportérům jedna Thajka. Jeskyně Tcham Luang byla označena za největší atrakci severního Thajska.

Thajští chlapci a jejich trenér se po propuštění z nemocnice účastnili obřadu za zemřelého potápěče.Thajští chlapci a jejich trenér se po propuštění z nemocnice účastnili obřadu za zemřelého potápěče. | ČTK

Z malých fotbalistů jsou celebrity

Příliv turistů pravděpodobně ještě stoupne, zvláště po premiéře filmu, který se o záchraně točí. U jeskyně byla postavena třímetrová bronzová socha na památku potápěče Samana Kunana, který v jeskyni zemřel. „Byl to silný zážitek. Mnozí nevěřili, že jich všech 13 dokážeme dostat ven, ale povedlo se. Byl to zázrak, ale my jsme nepřestávali věřit,“ prohlásil britský jeskyňář a potápěč Vern Unsworth, který strávil roky zkoumáním mísních jeskyň.

Unsworth byl jedním z prvních lidí, kteří se do záchranné akce zapojili, a podílel se na ní, až do jejího zdárného konce. „Nikdo je nemůže vinit za to, že šli dovnitř. Měli prostě smůlu, stát se to mohlo komukoliv i profesionálům,“ domnívá se Unsworth. „Chlapcům se změnil život, thajská vláda je ochraňuje a klukům zatím sláva nestoupla do hlavy, a to za sebou mají už tour kolem světa. Teď už jsou ale zase zpátky ve škole,“ dodal jeskyňář.

U jeskyně právě skončilo natáčení jednoho z filmů, který příběh chlapců zpracovává. Snímek ponese jednoduchý název „Jeskyně“ a natočil ho irsko-thajský režisér Tom Waller. Ten se nechal slyšet, že stejně jako miliony lidí sledoval záchranu v tisku. „Jako Thajec jsem měl tu výhodu, že můžu události vyprávět z thajského úhlu pohledu,“ prohlásil Waller. Jeho film se kromě hlavní linie zaměří také na osudy potápěčů.

Waller dokonce spolupracoval s muži, kteří skutečně v Tcham Luang zasahovali. Někteří při natáčení působili jako konzultanti, jiní si zahráli přímo ve filmu. „Nebylo potřeba, aby něco hráli, záchrana byla v jejich myslích stále velmi živá,“ uvedl Waller. „Byla to technologická výzva, točili jsme hodně pod vodou. Podařilo se nám vytvořit autentické podmínky, se kterými záchranáři potýkali,“ popsal natáčení.

Chlapci se ve filmu objeví jen s povolením vlády

Režisér by rád, aby se ve filmu objevily také záběry s chlapci a jejich trenérem, zatím ale nedostal povolení od vlády. Waller doplnil, že si ve snímku zahrála i thajská filmová legenda Nirut Sirijanya, českým divákům je herec známý zvláště z filmu Pařba v Bankoku. „Má malou, ale důležitou roli,“ komentoval režisér. Film bude mít premiéru 8. července, u příležitosti ročního výročí záchranné akce.

Video Záběry ze záchrany thajských chlapců a jejich trenéra - Reuters, Thajské námořnictvo

mandat ( 27. prosince 2018 21:38 )

Nezodpovednost ucitele,ktery riskoval zivoty svych zaku.Kvuli blbcovi zemrel jeden vyikajici specialista.Tohle muze natacet jen ifnorant,ktery chce na tom jen vydelat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud