Proč Thajsko přerušilo záchranu dětí? Expert: Měli evakuovat i přes noc. Voda nebezpečně stoupá

Autor: ČTK, zst - 
9. 7. 2018
05:00

V jeskyni je stejně tma a deště záchranné operaci v thajském jeskynním komplexu nepřidají. I proto se podle českého záchranáře Mojmíra Závišky mělo pracovat i přes noc. Otázkou ale je, zda je na místě dostatek odpočinutých potápěčů. Podle zahraničních reportérů začalo v oblasti jeskyně v neděli večer hodně pršet, stoupající voda by mohla evakuaci zbylých 8 dětí a trenéra zkomplikovat. Situaci sledují Blesk Zprávy stejně jako v neděli online.

Zástupce náčelníka českých speleologických záchranářů Mojmír Záviška věří, že se podaří zachránit všech 12 thajských chlapců i jejich trenéra, kteří před dvěma týdny zůstali uvěznění v thajském komplexu jeskyní. Řekl to ČTK v reakci na to, že se v neděli záchranářům a potápěčům podařilo dostat ven první čtveřici.

Video První z thajských dětí, které byly 14 dní uvězněny v jeskyni, byly zachráněny a odvezeny do nemocnice - Reuters
1080p 720p 360p

Podle Závišky záchranný tým využil toho, že opadla voda a je málo zatopených míst. Uvězněná skupina zůstala asi čtyři kilometry od vchodu do jeskyně, některé její části jsou ale stále pod vodou. Evakuace by podle původních informací měla pokračovat od osmi hodin ráno tamního času, tedy zhruba od tří v noci SELČ.

„Věřím, že se dostanou ven všichni. U prvního z nich je to nejtěžší, protože u něj se to vždycky přece jen zkouší. Jakmile se to povedlo, najde se způsob a je daná cesta, tým už je sehraný a ví, co má dělat,“ uvedl Záviška.

Čeští speleologové byli k možnosti vyvést chlapce ven pomocí potápění skeptičtí, protože se podle nich dobrý jeskynní potápěč trénuje několik let, voda je kalná, v jeskyni je tma a proplouvá se těžkým a někdy úzkým terénem. Podle Závišky však záchranářský tým využil toho, že opadla voda. „Co jsem slyšel, už je tam snad jen jedno místo, kde je potřeba se potopit. V tom kratším potápěcím úseku měly děti potápěčskou masku,“ uvedl Záviška.

Video Záchranáři a potápěči museli rozšířit některé části jeskyně, aby dostali děti do bezpečí. - Reuters
1080p 720p 360p

V pracích by ale pokračoval i přes noc, protože v jeskyních je tma stále. „Je ale otázkou, kolik je tam potápěčů, kteří jsou schopní to provést. Pokud potřebují 10 hodin na přípravu, svědčí to o tom, že je tam velmi úzký tým těch nejlepších, kteří provedli jednu záchrannou akci a potřebují se vyspat a odpočinout si, aby mohli provést další akci. Nelze riskovat zdraví a život, navíc když už tam jeden smutný případ byl,“ připomněl Záviška úmrtí jednoho z potápěčů.

Muž jako dobrovolník přepravoval dětem a trenérovi kyslík a na zpáteční cestě pod vodou ztratil vědomí. Podle Závišky je nutné, aby šel do akce záchranář ve stoprocentní kondici.

Hledali je devět dní, neměli ani jídlo

Skupina dvanácti chlapců byla spolu s jejich fotbalovým trenérem v jeskyni uvězněna od 23. června. Chlapci jsou ve věku mezi 11 a 16 lety, jejich trenérovi je 25. Evakuace začala dnes ráno kvůli hrozbě dalších dešťů a obavám, že se v jeskyni opět zvýší hladina vody. O tom, kdo bude evakuován jako první, rozhodl podle thajských zdrojů australský lékař a zároveň potápěč, který je na místě. Kritériem byla kondice dětí, ty nejoslabenější měly jít jako první.

Česko nabídlo pomoc při záchraně a v pátek vyslalo do Thajska dva hasiče, aby na místě posoudili situaci. Thajská strana uvedla, že zatím pomoc z ČR nevyužije. „Za nás žádné činnosti neprobíhají a oba hasiči pouze čekají v nedalekém městě, zda se chlapce podaří dostat z jeskyně, a naší pomoci tak nebude potřeba,“ uvedla na dotaz Blesk Zpráv k aktuální situaci v neděli večer Nicole Zaoralová.

Video Záběry z jeskyně, kde uvízlo 12 thajských chlapců s trenérem - Reuters, Thajské námořnictvo
360p

Pravděpodobně se k tomu (evakuaci) muselo přistoupit, protože se čekají monzunové deště. Dnes (v neděli) zhruba od oběda opět prší. Vytvořili si improvizovaný model jeskynního systému, včetně simulace skladových prostor na vzduchové lahve, kde bude docházet k jejich výměnám. V sobotu cvičili všechno takzvaně nasucho krok po kroku celé odpoledne,“ popsal přípravy pro Českou televizi Petr Vodička, jeden z dvojice českých hasičů na místě.

Pomocnou ruku při vyprošťování chlapců nabídl i miliardář Elon Musk

Doporučujeme
paragraf ( 9. července 2018 16:06 )

Šli tam slavit sedmnáctiny jednoho z nich a táhli si sebou spoustu občerstvení, díky tomu také zůstali na živu, a vodu sbírali co kapala po skále, tak psali v bbc. Nejslabší byl trenér, odmítal jíst, podíl jídla dával klukům

lalia ( 9. července 2018 13:31 )

Souhlasím.Neměli zachraňování přerušovat.Je tam přece hodně zkušených potapěčů ,záchranářů,měli nastoupit další.Proč dnes šli zachraňovat zase ti samí co včera?Přece nejsou nenahraditelní.Aby potom nebylo pozdě.

karelka ( 9. července 2018 12:32 )

JJJ jsou odolný, co taky jim zbejvalo, žejo.....

karelka ( 9. července 2018 12:30 )

Museji si to pošetřit, aby bylo o čem psát...

karelka ( 9. července 2018 12:27 )

To byli nějací prominentní hasiči, čekají v hotelu až haranty osvobodí a pak přijedou aby tady měsíc psali referáty....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud