Latifa žije! Vláda na Vánoce zveřejnila fotky záhadně zmizelé princezny

Autor: Darina Jíchová - 
26. prosince 2018
14:43

Princezna Latifa (33), která se letos na jaře pokusila uprchnout z Dubaje před krutostí svého otce, korunního prince a premiéra Spojených arabských emirátů (SAE), šejcha Muhammada bin Rašída al Maktúma, je naživu. Dosvědčují to fotografie, které na Štědrý den zveřejnila vláda SAE. Po nezdařilém útěku Latifa zmizela z veřejného života a její přátelé se obávali o její osud. Otázkou ale zůstává, zda jsou fotografie pravé. Zprávu přinesla zpravodajská stanice CNN.

Princezna Latifa byla naposledy spatřena na počátku března na jachtě nedaleko indických břehů. Za pomoci své nejlepší kamarádky Finky Tiiny Jauhiainenové a exagenta francouzské rozvědky Hervého Jauberta se princezna pokusila doplout do Indie, odkud chtěla odletět do Spojených států. Plán jim ale překazili vojáci jejího otce, kteří vnikli na palubu a Latifu násilím odvekli zpátky do Dubaje.

Překažený útěk

Od té doby jako by se po Latifě shlehla zem, Jauhiainenová a Jaubert byli zadrženi a vyslýchání. Jauhiainenová po svém propuštění okamžitě zahájila kampaň na pomoc své kamarádce, ale SEA se k nastalé situaci odmítly vyjádřit. Královská rodina opakovaně vzkázala, že „princezna je v pořádku se svou rodinou“.

Dubajská princezna Latifa a Finka Tiina Jauhiainenová jsou nejlepší kamarádky. Finka ji pomáhala i při útěku. Princezna se před krutostí svého otce pokusila utéct letos v únoru, od března o ní nejsou žádné zprávy, (12.12.2018).Dubajská princezna Latifa a Finka Tiina Jauhiainenová jsou nejlepší kamarádky. Finka ji pomáhala i při útěku. Princezna se před krutostí svého otce pokusila utéct letos v únoru, od března o ní nejsou žádné zprávy, (12.12.2018). | Archiv Tiiny Jauhiainenové

Princeznini přátelé, média a organizace Detained in Dubai vytvářeli nátlak na vládu SAE, snad i proto zveřejnila fotografie princezny Latify, které měly být pořízeny 15. prosince. Kromě Latify je na nich také irská exprezidentka a bývalá vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová.

Robinsonová do Dubaje přijela na výzvu královské rodiny. „Žádost je odpovědí na obvinění, která byla proti královské rodině vznesena a má podat důkazy o tom, že její výsost je naživu a pobývá v Dubaji se svou rodinou,“ stojí podle Kanceláře pro zvláštní postupy Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva v dopisu od zástupců královské rodiny, který úřad obdržel.

Drží Latifu zdrogovanou?

Přestože je Latifa zachycená na snímcích, nikdy se přímo nedívá do objektivu a působí někdy až nepřítomně. Robinsonovou se prozatím nepodařilo zastihnout pro nějaký detailní komentář. Britská nevládní právnická organizace Guernica 37 přijala zprávu, že je Latifa naživu, s nadšením. Byli to právě její členové, které oznámili princeznino zmizení Pracovní skupině Komise OSN pro lidská práva pro nucené a nedobrovolné zmizení.

„Samozřejmě tu zůstává otázka jejího zdraví a toho, zda je držena proti své vůli,“ reagovala Guernica 37 na zveřejnění fotografií. „Vyšetřování jejího zmizení nekončí,“ dodali právníci z organizace. O Latifino zdraví se obávají také její přátelé, zvláště s ohledem na to, že si princezna už jedním „domácím vězením“ prošla. Podmínky, v nichž byla držena, podrobně popsala ve videu, které bylo zveřejněno po jejím útěku.

Princezna Latifa o krutosti svého otce:

Jednalo se už o Latifin druhý pokus, v roce 2002 se jako teenager nedostala ani k hranicím země. Následující tři roky strávila v zajetí své rodiny, byla obětí mučení a ponižování. Zmínila se také o tom, že ji dlouho drželi pod vlivem drog. „Pokud sledujete toto video, jsem buď mrtvá, nebo ve velmi špatné situaci,“ prohlásila. „Živou mě zpátky nedostanou.“

Boj za svobodu pro sebe i pro sestru

Latifa neutíkala ale jen za vlastní svobodou, chtěla zajistit propuštění své sestry Šamsy. Té se v roce 2000 podařilo dostat z Dubaje do Velké Británie, ale ani v Evropě nebyla v bezpečí. Šamsu z anglického města Cambridge unesli zpátky domů, kde je stále v domácím vězení. Jauhiainenová potvrdila, že Šamsu drží odříznutou od ostatních, podle Latify je její sestra zdrogovaná.

Princezna Latifa je velkou fanynkou skydivingu.Princezna Latifa je velkou fanynkou skydivingu. | reprofoto/instagram

„Když jste žena ve Spojených arabských emirátech, váš život je jako obal na jedno použítí,“ uvedla Latifa. Po svém útěku chtěla také bojovat za zlepšení práv a postavení žen v SAE. Ve svém videu vystoupila rovněž proti svému otci. „Vznesená obvinění proti šejchovi Muhammadovi jsou závažná a vyžadují pečlivé vyšetření,“ uvedla v březnu Radha Stirlingová, ředitelka organizace Detained in Dubai.

Nebyl to útěk, ale únos

Teprve o několik měsíců později přišla reakce královské rodiny, podle jejich prohlášení od nich Jaubert požadoval výkupné. „Hervé Jaubert, muž se záznamem v trestním rejstříku, zneužil důvěru princezny Latify. Krátce po jejím odjezdu z Dubaje, on a jeho komplicové požádali o výkupné ve výši 2 miliardy korun za její bezpečný návrat,“ tvrdí královská rodina. Reportéři CNN kontaktovali Jauberta a čekají na jeho odpověď.

„Nemám žádný důvod vrátit se domů, těším se na svobodu a možnost volby,“ řekla Latifa ve svém videu. Její přátelé pochybují o tom, že „dobrovolně zůstává se svou rodinou“.

O princeznin případ se zajímá také organizace Amnesty International. „Pokud je zadržováná proti své vůli jen kvůli pokusu o útěk, měla by být okamžitě propuštěna. Měl by jí být umožněn kontakt s právníky a jejími blízkými, královská rodina by měla respektovat její svobodu, včetně práva vycestovat ze země,“ oznámili zástupci Amnesty International.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud