Mayová odmítne nové referendum o brexitu. Zradilo by to důvěru voličů, tvrdí

Autor: base, ČTK - 
17. 12. 2018
11:43

Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí odmítne výzvy k uspořádání nového brexitového referenda, které se z jejího okolí ozývají v posledních dnech v souvislosti s nejistým osudem dohody mezi Británií a Evropskou unií. Mayová v očekávaném projevu v parlamentu prohlásí, že by opakované hlasování „zradilo důvěru“ britských voličů, informovala britská média.

Nejbližší spolupracovníci Mayové se podle médií pokoušejí v posledních dnech premiérku přesvědčit k vypsání nového plebiscitu. Šéf jejího úřadu Gavin Barwell či její de facto zástupce David Lidington podle zdrojů listu The Daily Telegraph dokonce již začali připravovat podklady pro možné opakované hlasování. K němu v posledních dnech vyzývá stále více politiků i veřejných osobností, včetně expremiérů Tonyho Blaira či Johna Majora.

„Nezrazujme důvěru britských občanů snahou uspořádat další referendum,“ prohlásí podle zdrojů řady médií premiérka, která v pondělí bude poslance informovat o výsledcích bruselského summitu. Premiérka dodá, že by nové všelidové hlasování neposunulo Brity nikam vpřed proti tomu minulému.

Britští voliči předloni v červnu rozhodli o vystoupení z unie, podle zastánců nového referenda však tehdy neměli informace o důsledcích odchodu, které vyplouvají na povrch až se složitostí současných vyjednávání.

Rostoucí nervozitu ve vládních řadách způsobuje podle médií fakt, že většina členů kabinetu i dalších lidí z okolí Mayové považuje dohodu dojednanou z EU za neprůchodnou v parlamentu.

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn chce Mayovou přimět, aby nechala o dohodě Dolní sněmovnu hlasovat ještě tento týden a pokud premiérka odmítne, labouristé podle listu The Guardian zvažují okamžitě vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Prvním stranám britských deníků dnes dominují titulky týkající se takřka výhradně nového referenda. „Boris: veřejnost se bude cítit novým hlasováním zrazena,“ napsal konzervativní The Daily Telegraph, který dal slovo exministrovi zahraničí a vytrvalému kritikovi Mayové Borisi Johnsonovi.

Bulvární Daily Express podporující odchod země z EU uvedl pondělní vydání výzvou „Neodvažujte se ukrást náš brexit.“ Deník Metro píše o tom, že v okolí premiérky zuří „bitva“ o druhé hlasování, zatímco The Times či Financial Times si všímají tlaku na urychlené parlamentní hlasování o dohodě s EU, jemuž premiérka čelí.

Video Mayová se před Merkelovou zamkla v autě. Ochranka marně lomcovala dveřmi - Reuters

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa