„Mrtvoly“ na ulicích a opuštěné lodičky: Tisíce Izraelek protestují proti domácímu násilí

5. 12. 2018
15:40

Tisíce Izraelek vyšly do ulic, aby protestovaly proti domácímu násilí páchanému na ženách. Letos v zemi při takovém násilí zemřelo už 24 žen. Účastnice akce od rána blokovaly důležité křižovatky. Na 300 institucí, včetně parlamentu či mezinárodního letiště u Tel Avivu, a desítky firem umožnily svým zaměstnankyním se protestu zúčastnit. Některé z žen zvolily dramatické metody, lehly si například jako mrtvoly na dlažbu pokrytou červenou barvou.

Včera v deset hodin dopoledne na 24 minut zavládlo ticho na památku letošních obětí. Zabili je buď partneři, nebo známí. Bezprostředním podnětem ke svolání akce byly vraždy dvou mladých Izraelek, jejichž těla se našla 26. listopadu, jen den poté, co si svět připomínal jako každoročně Mezinárodní den za odstranění násilí na ženách.

Ženy zatlačily na premiéra

„Bibi, probuď se, naše krev není zadarmo,“ skandovaly ženy v Jeruzalému a vyzývaly vládu premiéra Benjamina Netanjahua, aby proti násilí na ženách zakročila. Premiér přislíbil, že ustanoví speciální komisi, které se bude případy domácího násilí zabývat.

Protest vyvrcholil večerní hlavní demonstrací v Tel Avivu, na níž dorazilo podle deníku Haarec na 20 tisíc lidí. Už ráno bylo na telavivském náměstí Habima vystaveno do prostoru 200 párů rudých ženských bot. „Boty představují ženy, které už nejsou naživu a které byly zavražděny, protože byly ženy, a my jako společnost jsme je nedokázali ochránit,“ vysvětlila jedna z organizátorek.

K instalaci rudých bot se Izraelky inspirovaly projektem mexické výtvarnice Eliny Chauvetové, která už v roce 2009 takto upozorňovala ve své zemi na lhostejnost veřejnosti k vraždám žen. Chauvetová Izraelky nyní v akci také podpořila.

V rámci protestu proti násilí na ženách bylo na telavivském náměstí Habima vystaveno do prostoru 200 párů rudých ženských bot.V rámci protestu proti násilí na ženách bylo na telavivském náměstí Habima vystaveno do prostoru 200 párů rudých ženských bot. | 

Na dopolední shromáždění v Tel Avivu přišlo i několik členů opozice. Jedna z političek Cipi Livniová vyzvala úřady, aby byly v ochraně žen aktivnější. Vláda podle ní musí začít plnit plán, který už existuje, ale není realizován. Organizátoři protestu mimo jiné požadují, aby vláda vyčlenila asi 1,5 miliardy korun, které byly už loni na program boje proti násilí na ženách schváleny.

Protestovala i první dáma

Organizátorky akci označují jako stávku. S účastí svých zaměstnankyň souhlasilo množství škol, městských úřadů a dalších institucí. Policie požádala řidiče, aby se na zablokovaných silnicích připravili na zdržení. Krátce se k protestu připojily i zaměstnankyně Ben Gurionova letiště, což způsobilo zpoždění několika letů.

Sounáležitost s demonstrujícími vyjádřil prezident Reuven Rivlin, když na Twitter umístil fotografii své manželky mezi účastnicemi. Akce se konala také v Haifě i v Kirjat Šmoně na severu země.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa