Sexismus na univerzitě? Odmítli ženy a dívky, po nátlaku je přijmou všechny

Autor: Darina Jíchová - 
8. listopadu 2018
20:31

Univerzita v Tokiu, zvláště pak její lékařská fakulta, oznámila, že přijme všechny ženy a dívky, které byly odmítnuty. Škola čelila kritice kvůli tomu, že upřednostňovala mužské uchazeče před ženami. Proti sexismu na japonských univerzitách se zvedla značná vlna protestů, které přinesly své ovoce a desítky žen a dívek budou přijaty, informoval deník Guardian.

Lékařská fakulta v Tokiu (TMU) v létě tohoto roku veřejně přiznala, že v minulosti preferovala studenty nad studentkami. Uchazečkám dokonce zkoušející při testech přihoršovali, muže naopak nehodnotili tak přísně.

Nová děkanka slíbila změnu

Tento týden mluvčí fakulty oznámil, že všechny ženy, které dosáhly požadovaného výsledku, ale pedagogové jim následně body ubrali, budou moct nastoupit ke studiu. Zároveň dodal, že obě pohlaví odteď budou posuzována stejně. Zaručil také, že i hodnocení stávajících studentů se zpřísní.

Tokijská lékařská fakulta diskriminovala ženy, nová děkanka slíbila, že už se to nestane. Lidé proti sexismu na fakultě hojně protestovali.Tokijská lékařská fakulta diskriminovala ženy, nová děkanka slíbila, že už se to nestane. Lidé proti sexismu na fakultě hojně protestovali. | reprofoto/twitter

Kritizovaná praktika na TMU fungovala více než 10 let. Mnozí ji brání tím, že lékařky krátce po škole odejdou na mateřskou dovolenou a jejich místo zůstane volné. TMU se upřednostňováním mužů snažila jen zaplnit uvolněné pozice.

Děkanka fakulty Jukiko Hajaši se všem ženám omluvila a řekla, že všechny, kterých se to týká, budou moct v dubnu nastoupit do školy. Nicméně ke studiu bylo pozváno jen 67 žen, tedy pouze ty, které byly nespravedlivě odmítnuty během posledních dvou let. Ostatní mají smůlu.

Zrada a emoční újma

„Odteď zajistíme spravedlivou přijímací zkoušku pro všechny. Nikdo by neměl být diskriminován na základě pohlaví, na světě jsou tisíce skvělých lékařek, které odvádějí neuvěřitelnou práci,“ prohlásila Hajaši a slíbila, že zajistí, aby k upřednostňování mužů už nikdy nedošlo.

Dvě z neúspěšných uchazeček promluvily s reportéry Guardianu. Uvedly, že se cítí zrazené. Od vypuknutí skandálu na 24 žen zažalovalo TMU. Ženy požadují, aby škola každé vyplatila 20 tisíc korun za „emoční újmu“ a poplatek za přijímací zkoušku.

Hajaši je vůbec první ženou v čele TMU, na pozici se dostala po tomto skandálu. Její předchůdce navíc čelí i obvinění z braní úplatků. Za peníze prý uchazečům upravoval výsledky přijímacích zkoušek. TMU není jedinou školou, kde k něčemu podobnému docházelo.

 

Na japonských školách „frčí“ úplatkářství

Skandál odhalilo vyšetřování, které provádělo ministerstvo školství. Ukázalo se, že jeden z ministerských pracovníků uplácel školu – poskytoval jí velké dotace a granty, aby vedení zlepšilo prospěch jeho syna. Ředitele dané školy i státního úředníka čeká soud, oba jsou obviněni z úplatkářství.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud