Režisér hladovkář: Prémii za cenu smí utratit ve vězeňské kantýně, vzkázali Rusové

Autor: ČTK, nkov - 
7. 11. 2018
19:45

Ruská vězeňská správa oznámila, že ukrajinský režisér Oleh Sencov může využít peněžní prémii ze Sacharovovy ceny, kterou mu udělil Evropský parlament, k nákupu potravin a základního spotřebního zboží ve vězeňském obchodu. Zakoupené výrobky také smí v balíčcích rozesílat.

„Převod peněžních prostředků odsouzenému Sencovovi je možný v rublech na bankovní účet nápravného zařízení v místě, kde si odpykává trest. Peníze mu budou převedeny na osobní účet,“ uvedla vězeňská správa podle serveru Newsru.com.

V tiskovém prohlášení také připomněla, že odsouzenci smějí nakupovat potraviny a další základní zboží bezhotovostně z prostředků, které si vydělali během výkonu trestu, jakož i z případného důchodu, sociálních dávek či peněžních převodů. Při jejich utrácení ale platí omezení daná ze zákona tím, v jaké nápravné skupině jsou zařazeni. Zákon nicméně dovoluje odsouzencům rozesílat balíčky s tiskovinami, rukopisy, fotografiemi, potravinami či základním spotřebním zbožím, nakoupeným v obchodu nápravného zařízení.

Evropský parlament (EP) se rozhodl udělit Sacharovovu cenu za svobodu myšlení Sencovovi minulý měsíc. Předseda EP Antonio Tajani prohlásil, že kritik ruské okupace Krymu Sencov se stal symbolem boje za osvobození politických vězňů v Rusku, jakož i ve zbytku světa. Zároveň opět vyzval k jeho okamžitému propuštění. Kyjev rozhodnutí EP uvítal jako gesto podpory, Moskva jej kritizovala jako zpolitizované rozhodnutí.

Peněžní odměna

Sencov byl v Rusku odsouzen k 20 rokům vězení za terorismus, protože že se podle prokuratury krátce po ruské anexi Krymu na jaře 2014 se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku.

Evropský parlament uděluje cenu nazvanou po sovětském fyzikovi a laureátovi Nobelovy ceny za mír Andreji Sacharovovi od roku 1988. S oceněním se pojí také finanční odměna 50.000 eur (1,3 milionu Kč).

Video Putin ocenil Nohavicu medailí. Český písničkář rusky poděkoval a zazpíval. - Kremlin.ru
720p 360p


Doporučujeme
simeone ( 7. listopadu 2018 21:37 )

Aha, tak on 150 dní nežere a pak si jde v pohodě vybrat peníze, potom do kantýny, pak zabalit balíček a poslat rodině. O takovém "vězení" se mohlo Kajínkovi jen zdát.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa