Čtvrtek 28. leden 2021
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Oblačno, sněžení 1°C

Komplikace pro Trumpa: Republikáni udrželi Senát, přijdou ale o Sněmovnu

Autor: ČTK - 
7. listopadu 2018
06:11

Republikáni v úterních volbách ve Spojených státech podle propočtů amerických médií udrželi většinu v Senátu, o kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů ale přišli. Prezident Donald Trump je s výsledkem spokojený, na Twitteru ho označil za fantastický úspěch. Úspěšnější než republikáni jsou demokraté také v guvernérských volbách, ve kterých prozatím připravili republikány o čtyři státy. Kongres v novém složení zasedne v lednu 2019.

Vedle nového složení celé 435členné Sněmovny reprezentantů a třetiny stočlenného Senátu vybírají Američané také guvernéry ve 36 státech a třech teritoriích, starostu Washingtonu či nové zástupce ve státních zákonodárných sborech.

Předvolební průzkumy naznačovaly, že republikáni ztratí Sněmovnu reprezentantů, ale udrží Senát. To se podle propočtů médií potvrdilo.

V případě Senátu, kde republikáni dosud mají 51 křesel, budou mít nově podle The New York Times zřejmě 53 křesel. Naopak ve Sněmovně reprezentantů získají většinu demokraté, což bude poprvé po osmi letech. The New York Times po 6:30 SEČ odhadoval, že demokraté budou mít 228 kongresmanů. Jejich převaha tak nebude nijak drtivá. Pro srovnání, republikáni mají v současné době 235 sněmovních křesel.

Ve Sněmovně reprezentantů republikáni ztratili podle The New York Times 25 křesel, což již překonalo počet potřebný k tomu, aby demokraté tuto kongresovou komoru ovládli za podmínky, že své původní mandáty udrží.

Trump je i přes ztráty spokojený

„Dnes v noci fantastický úspěch. Díky všem!“ napsal Trump na Twitteru v reakci na sčítání hlasů. Výsledek tak označil za úspěch, ačkoli se nyní nebude moci o Kongres plně opřít.

Pokud jde o guvernérské úřady, zaznamenali demokraté velký úspěch v Novém Mexiku, Kansasu, Illinois a Michiganu, kde dosud vládli republikáni. Těsný souboj svedl demokrat Andrew Gillum na Floridě, kde ale nakonec zvítězil republikán Ron DeSantis.

Republikáni rovněž udrželi například Texas, Arizonu, Ohio či Alabamu, demokraté obdobně uspěli v Oregonu, Coloradu, Havaji či New Yorku, kde demokrat Andrew Cuomo mandát obhájil. Demokraté také zvítězili v Kalifornii.

petr002 ( 7. listopadu 2018 10:57 )

_-_Najděte nahé--dívky ve svém okolí zde : Huit.Re/Divky

lambrika ( 7. listopadu 2018 09:10 )

Jak z filmu Mrazík ......Iváňuška = Tramp . . .možná začne i zpívat ... " když se na sebe podívám , tak se musím pochválit "

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud