Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Oblačno, déšť se sněhem -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Terorista z 11. září je na svobodě. Doma ho mají za hrdinu, žije si jako král

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
1. listopadu 2018
09:40

Podílel se na teroristických útocích na Světové obchodní centrum 11. září 2001, ale už si užívá svobody. Maročan Munír Mutasádik (44) byl počátkem října propuštěn z Německa, kde si odpykával trest 15 let ve vězení, a pak deportován do Maroka. Tam ho vítali jako hrdinu, informoval ve středu deník Daily Mail.

Mutasádik byl v podstatě „pokladníkem“ teroristů, kteří v září 2001 unesli čtyři letadla, se dvěma narazili do věží Světového obchodního centra (WTC) v New Yorku, další nasměrovali na Pentagon ve Washingtonu. Cíl posledního letounu je nejasný, mohlo jít o Bílý dům nebo Kongres, cestující však společnou silou přemohli teroristy a letadlo havarovalo u města Shanksville v Pensylvánii. Útoky si celkem vyžádaly 2996 mrtvých včetně 19 útočníků.

První gratulace přijímal v mešitě

Maročan byl členem radikální islamistické buňky, která se vytvořila kolem pozdějšího atentátníka Muhammada Atty, pilota letadla, které narazilo do Severní věže WTC, a působila v severoněmeckém Hamburku. Tamní soud ho v roce 2007 usvědčil ze členství v teroristické organizaci a spoluúčasti na útocích z 11. září.

Mutasádik si v Německu odpykával trest 15 let odnětí svobody, ten mu měl vypršet teprve v lednu 2019. Po jeho souhlasu s okamžitou deportací do Maroka byl však propuštěn už 15. října. Do země se vrátil jako hrdina, první „gratulace“ přijímal ve své domácí mešitě. Žije se svou ženou a dětmi na předměstí města Marrákeš.

Maročan Munír Mutasádik je spojován s teroristickými útoky v září 2001 v USA. Německo opouštěl v poutech a se zavázanýma očima. Maročan Munír Mutasádik je spojován s teroristickými útoky v září 2001 v USA. Německo opouštěl v poutech a se zavázanýma očima. | Reuters

Místo vězeňské cely třípatrový dům a BMW

S novináři promluvil Mutasádikův přítel, který si nepřál být jmenován. Vypověděl, že se na Mutasádikovu počest pořádala v Marrákeši velká oslava, sjeli se prý lidé z celého Maroka, aby ho zahlédli a pogratulovali mu. Muž se v zemi a ve městě těší slávě a úctě. Jeho vězeňskou celu nahradil třípatrový dům, který zdědil po otci. Po Marrákeši jezdí v BMW. Čas tráví s rodinou, přáteli a dalšími společníky.

Marocká policie tvrdí, že je Mutasádik pod neustálým dohledem, novináři Daily Mailu, kteří se za Maročanem vydali, ale nezaznamenali žádné kamery v okolí jeho domu, případně strážníky, kteří by muže doprovázeli. S reportéry rovněž mluvila mužova sestra.

„Chvalte Alláha, všichni jsme šťastní, že se vrátil,“ uvedla. Stejného názoru jsou i jeho sousedé. „Během prvních dní po jeho návratu byly ulice plní lidí, kteří ho přijeli navštívit. Někteří ho ani neznali, pouze ho chtěli vidět nebo s ním krátce promluvit,“ řekla tisku Hajat, Mutasádikovo známá, která působila jako modelka pro módní dům Louis Vuitton.

Mutasádik: Hodný a zbožný muslim

„Sjela se sem celá jeho rodina. Jeho matka nemohla přestat plakat štěstím. Obrovskou radost měli také všichni jeho sourozenci,“ dodala, že muž jen málokdy opouští svůj dům. Pravidelně dochází jen do mešity a na setkání s rodinou a přáteli. „Rozebírájí modlitby. Na jeho chování není nic podezřelého,“ vysvětlila Hajat.

Žena se domnívá, že Mutasádik neudělal nic špatného. „Byl jen známý lidí, kteří útok provedli. Jeho i celou rodinu znám léta. Všichni jsou velmi hodní a zbožní,“ řekla Hajat novinářům. Zmínila se i o Mutasádikovo manželce, Marii Pavlovové, Rusce, která konvertovala k islámu. „Je velmi milá, nosí šátek a pravidelně se modlí.“

Pavlovová s Mutasádikem pobývala v Hamburku, oba v Německu studovali. Ještě před jeho uvězněním mu porodila tři děti: dceru (18) a dva chlapce (17 a 12). Jejich dcera letos nastoupila na vysokou školu.

Do Německa může až v roce 2064

Proces s Mutasádikem se táhl přes pět let. Zatčen byl v roce 2001 v Německu dva měsíce po útocích ve Spojených státech. Vyšetřovatelé zjistili, že měl plnou moc k bankovním účtům několika teroristů, kteří útok provedli. Spravoval finance i členů teroristické buňky v Hamburku.

Finální rozsudek padl až v roce 2007 a muž dostal trest ve výši 15 let ve vězení, s přihlédnutím na dobu, kterou strávil ve vazbě, měl být propuštěn až v lednu 2019. Mutasádik se do Německa může vrátit až v dubnu 2064, kdy mu bude 90 let. Pokud by do země přijel před tímto datem, bude zatčen a uvězněn.

Muž trvá na své nevině

V Německu pobýval od roku 1993, kdy tam přijel jako mladík studovat elektrotechniku. Do dnešního dne tvrdí, že o útoku nic nevěděl a nepodílel se na jeho přípravě. Nicméně u sebe měl Attovu poslední vůli. Mutasádik v roce 2000 podstoupil výcvik v táboře al-Káidy v Afghánistánu.

Maročan je vedle Francouze Zacariase Moussaouiho, který dostal v USA doživotí, jediným dalším pravomocně odsouzeným za útoky z roku 2001. Moussaoui je umístěn ve věznici s nejvyšší ostrahou, muž se přiznal, že se na útocích podílel. Byl mu udělen šestinásobný doživotní trest.

Soud s teroristy

Další strůjci útoků v čele Chálidem Šajchem Muhammadem na soud teprve čekají. Muhammad byl zatčen v roce 2003 a od roku 2006 je v americké věznici Guantánamo na Kubě. Vyšetřovatelé předpokládají, že proces by mohl začít v novém roce. Terorista sám sebe označil za hlavního organizátora útoků.

 

Irena1958 ( 13. května 2019 17:44 )

Tak tohle může napsat jen totální psychopat. Popřejte tichou vzpomínku všem obětem tohoto děsivého teroristického činu. A ať už svět nic podobného nezažije.

lojzo ( 2. listopadu 2018 20:11 )

Kdokoliv pronese nebo napíše že Dvojčata byla napadena letouny a zničena islamisty,vědomě klame všechny čtenáře.Je již dávno dokázáno US odborníky ze stavebnictví i letectví,že to bylo plánované podminování samotných tajných služeb USA a vláda obětovala životy tisíce nevinných občanů!Předně kdo někdy viděl padat podminovaný dům,tak stejně padali dvojčata.Nikde na světě když hořel mraakodrap,žádný nkdy nespadl jako podminovaná dvojčata,všem zůstaly rohové ocelové vzpěry které vydrží žár daleko větší než je vyvinut při požáru,je tak jištěn!Dle svědků byly v podzemí dlouho prováděny nějaké práce/podminování/.Sutiny byly IHNED odváženy neznámo kam,ocel byla zaslána do Číny na přetavení!Nenašla se jediná součástka z letounů,jelikož nemohl celý letoun shořet na prach.V suti byly nalezeny stopy po výbušninách a mnoho dalších důkazů!A poslední důkaz je ten,že žádný islamista by nezvládl v takové,,výšce ,,dopravit letoun na takovou vzdálenost a trefit se!Nezvládl by to zřejmě ani zkušený pilot dopravního letounu!Amerika s NEOCONY a ŽIDY si vše vytvořila sama,akorát důvod je zatím neznámý!Ale na vše se přijde,chce to svůj čas!

diskutujici ( 2. listopadu 2018 06:56 )

Pixlo, v rusku by uz nikam nejel

levandulova ( 1. listopadu 2018 22:29 )

Byla jsem tam pred mesicem, moc pekne to tam je.

levandulova ( 1. listopadu 2018 22:26 )

Vsak on pripluje na clunu bez dokladu a budeme ho zivit z prikazu Andelky.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud