Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Po Obamovi přišel podezřelý balíček i herci De Nirovi. Usiluje mu někdo o život?

Autor: ČTK, všm - 
25. října 2018
12:47

Ameriku vyděsil další podezřelý balíček. Po Hillary Clintonové, exprezidentovi Baracku Obamovi a miliardáři Georgi Sorosovi ho obdržela restaurace, kterou vlastní slavný herec Robert De Niro. Informovala o tom americká média s tím, že na místě zasahuje policie. Další výbušnina, celkem už devátá, přišla dnes ve státě Delaware na adresu bývalého viceprezidenta Joea Bidena. Terčem útoků jsou kritici prezidenta USA Donalda Trumpa. 

Dva týdny před volbami do amerického Kongresu vyvolaly v zemi velkou nervozitu zprávy o funkčních bombách, rozesílaných od počátku týdne čelním politikům Demokratické strany a televizi CNN netající se kritikou politiky vládních republikánů.

Bomba u De Nira

Speciální jednotka newyorské policie odstranila podezřelý předmět z budovy ve čtvrti Tribeca na jižním Manhattanu a odvezla ho pryč. Podle zasahujících policistů byl předmět podobný zásilkám, které v minulých dnech dostali přední politici Demokratické strany. Podobné bylo údajně i výbušné zařízení uložené uvnitř.

Na adresu De Nirovy restaurace a kanceláře přišel balíček s bombou. USA a především kritici prezidenta Donalda Trumpa čelí bombovým hrozbám. Na adresu De Nirovy restaurace a kanceláře přišel balíček s bombou. USA a především kritici prezidenta Donalda Trumpa čelí bombovým hrozbám. | reprofoto/twitter

Policii o zásilce informoval stavební dělník, který viděl zprávu o sérii podezřelých balíčcích. Všiml si podobnosti mezi tímto a ostatními předměty a okamžitě kontaktoval policii. Pyrotechnici na místě zasahovali od čtrté hodiny ranní tamního času. Přestože budova byla více méně prázdná, policie nařídila evakuaci. Po několika hodinách se lidé mohli vrátit dovnitř.

Herec se na udílení cen pustil do Trumpa

De Niro se letos v létě dostal na stránky amerických médií kvůli útočným výrokům na adresu prezidenta Donalda Trumpa při předávání divadelních cen Tony. Oscarový herec, který už předtím prohlásil, že by Trumpovi nejraději dal pěstí, na udílení ceny za použití vulgárního anglického slova „fuck“ urazil prezidenta. Trump ho pak označil za „individuum s velmi nízkým IQ“.

Balík s možnou výbušninou byl lokalizován v sedmém poschodí budovy, tedy v místech, kde jsou kanceláře De Nirovy společnosti Tribeca Productions.

Bomba pro Bidena

Policisté se dnes rovněž dostavili na poštovní úřad ve městě New Castle ve státě Delaware, aby analyzovali další dnes doručený balíček. Adresován byl bývalému viceprezidentu Joeu Bidenovi, který nedaleko bydlí. Podle agentury AP bylo zjištěno, že i tato zásilka se podobá balíčkům s trhavinou, které dostaly jiné osobnosti demokratů.

MAGAbombař

Prezident Trump dnes na twitteru napsal, že zloba šířící se Amerikou je z velké části způsobena záměrně zfalšovanými a nepřesnými zprávami mainstreamových médií. „Stal jsem se tak špatným a nenáviděným, že se to nedá popsat,“ napsal Trump a vyzval média, aby se RYCHLE očistila.

Pokud se potvrdí, že odesílatel těchto zásilek je stejný jako u těch předchozích, bude se jednat již o devátou bombu. Vyšetřovatelé v souvislosti s tím, že cílem jsou vždy Trumpovi kritici, přezdívají pachateli MAGAbombař. MAGA se vztahuje k volebnímu heslu prezidenta Trumpa: Udělejme Ameriku opět skvělou, v angličtině Make America Great Again.

 

Ostře sledované volby

Volby jsou mimořádně ostře sledované vzhledem k možnému vítězství demokratů, které by výrazně zkomplikovalo realizaci záměrů prezidenta Trumpa. Výbušná zařízení byla v zásilkách včas zjištěna.

Trubkovou bombu naplněnou trhavinou dostal bývalý demokratický prezident Barack Obama. Prakticky stejná výbušnina přišla i na adresu Hillary Clintonové, Trumpovy protikandidátky v prezidentských volbách a manželky exprezidenta Billa Clintona, a miliardáře a štědrého sponzora demokratů George Sorose.

Kvůli stejnému výbušnému zařízení byla ve středu evakuována budova společnosti Time Warner v New Yorku, v níží sídlí redakce televize CNN. Policie navíc oznámila, že k výbušnině útočník přiložil obálku se zatím nezjištěným bílým práškem. Adresátem byl spolupracovník CNN, bývalý šéf CIA a vyhlášený Trumpův kritik John Brennan.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa