Středozemí čekají další extrémní deště. Dovolenkové ráje se chystají na katastrofu

Autor: Mii - 
18. 10. 2018
16:45

Jako kdyby počasí umělo jen samé extrémy. Takové pocity musí mít obyvatelé přímořských oblastí kolem Středozemního moře. Nejdříve je v létě potkaly mimořádně vysoké teploty doprovázené suchem a požáry a nyní čelí masivním bouřím. Záplavy již způsobily škody na Mallorce, v Portugalsku a ve Francii, a nekončí. O nadcházejícím víkendu se silný déšť opět vyskytne ve Španělsku a Tunisku s Itálií. Vyplývá to z předpovědí počasí.

Minulý víkend zažila Mallorca, oblíbená dovolenková destinace Čechů, černé hodiny. Ostrovní ráj potkaly masivní deště, které způsobily záplavy, jež si vyžádaly 13 obětí včetně pětiletého chlapce. Jen den poté bouře Leslie dorazila na jih Francie a výsledná bilance je 14 mrtvých. Stejně tak Portugalsko se s deštěm potýkalo, země živel registruje jako jeden z nejsilnějších, který kdy oblast potkal.

Škod nastalo mnoho. Jak ale ukazují předpovědi počasí, destinace kolem Středozemního moře stále nemají vyhráno. Španělsko se bude opět potýkat se silnými dešti, které mohou způsobit nebezpečné záplavy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal nejvyšší červené varování pro oblasti Teruel a Castellón. Druhé nejvyšší trvá například na Mallorce nebo Ibize.

Nejhorší srážky za posledních deset let

A nejen Španělsko bude muset déšť řešit. V ohrožení je také Alžírsko, Tunisko nebo Itálie, které podle serveru Accuweather potká odlišný bouřkový mrak vytvořený z vlhkosti po americkém hurikánu Michael. I ten může způsobit lokalizované záplavy a sesuvy půdy.

Tlakové níže nad Španělskem a Tuniskem se pak v sobotu srazí a způsobí vůbec nejintenzivnější srážky. Nejhorší situace je očekávaná na východě Španělska a nad Baleárskými ostrovy, tudíž Mallorca je opět ohrožena.

Společně s Valencií a Katalánskem ji čekají život ohrožující záplavy, varuje španělská národní meteorologická stanice AMET. Srážky mají být nejhorší za posledních deset let. Každý člověk pobývající v těchto oblastech by se měl připravit na případnou evakuaci a nevycházet ven. 

Video Přes Mallorcu se prohnala bouře. - Reuters, Andres Martin, @COL1N92
360p

Doporučujeme
tarzanzroduopic ( 18. října 2018 20:58 )

https://www.youtube.com/watch?v=fmMM_OyX46U

tarzanzroduopic ( 18. října 2018 20:54 )

"Tourist go home..." Ještě před nedávnem řvali tam ti jejich anarchisti. Možná, že za chvíli budou rádi, když jim tam někdo vůbec půjde a za poloviční prachy!!! Už nevěděli co by roupama dělali a teď budou asi muset taky začít pořádně makat a rukama milánkové, ne jenom prodávat předražené cetky a stěžovat si na blahobyt z turizmu!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa