Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Mallorca se vzpamatovává ze spouště s deseti mrtvými. Smetáku se chopil i Nadal

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
11. října 2018
13:00

Mallorku zasáhly bleskové povodně a zanechaly za sebou spoušť i deset mrtvých. Ostrov se pod vodou ocitl poté, co se přes něj přehnala silná bouře, která s sebou přinesla prudké přívalové deště. Živel si vyžádal deset obětí a mnoho zraněných, několik lidí se stále pohřešuje. Stovky lidí zůstaly bez střechy nad hlavou. Společnými silami se místní pustili do likvidace škod, svou pomoc nabídla i španělská tenisová hvězda Rafael Nadal, informoval deník Daily Mail.

Podle agentury AP jsou mezi oběťmi dva Britové a jedna Holanďanka, zbytek byli místní obyvatelé. Češi mezi mrtvými ani zraněnými podle českého ministerstva zahraničí nejsou.

Britský postarší pár zemřel ve městě S'Illot, jejich taxi smetl proud tekoucí vody. Záchranáři momentálně pohřešují sedm osob, mezi nimi několik dalších Britů a místní řidiče taxi. Počet obětí by podle nich mohl stoupnout na 14.

Nejhorší situace byla ve městě Sant Llorenç des Cardassar, které leží na východě ostrova, zhruba 64 kilometrů na východ od hlavního města Palma de Mallorca. Během několika hodin tam napršelo až 230 litrů srážek na metr čtvereční. Místní popsali, že museli plavat, aby si zachránili životy. Další vylezli na střechy svých domů nebo na stromy.

„Proti nám se valila asi čtyři metry vysoká zeď vody,“ sdělili lidé tisku. Voda je následně uvěznila v domech nebo na stromech a oni museli čekat na záchranáře. „Vyplaval jsem z okýnka svého auta a snažil se dostat do bezpečí. Plaval jsem půl kilometru ke svému domu, proud a různé trosky mi strhal šaty,“ uvedl Manuel Torrescusa. Dodal, že viděl, jak voda smetla auta i s lidmi.

Starostu zabila voda ve sklepě

Při záplavách rovněž zemřel Rafel Gili (†71), bývalý starosta města Arta. Důchodce se před bouřkou schoval do sklepa, kde ho pak překvapila voda. Další dva penzisté se také ukryli do sklepa, který byl později zaplaven. Stejně jako Gili se utopili.

Na místě povodní na východě Mallorky pracuje nyní přes 630 vojáků, policistů a hasičů. Už v úterý večer požádala místní regionální vláda o pomoc španělské ministerstvo obrany, které časně ráno poslalo na 80 vojáků z Valencie. Na místě jsou i kynologové se psy, kteří pomáhají při hledání přeživších.

Na Mallorku ve středu dorazil také španělský premiér Pedro Sanchez. „Rodiny a přátelé obětí mají naši plnou podporu,“ promluvil k lidem postiženým katastrofou. V zasažených městech přetrvávají výpadky proudu, mnoho lidí muselo strávit noc ve sportovních halách, ze kterých vznikla provizorní útočiště.

Nejničivější bouře za 30 let

Jedná se o nejhorší bouři, která za posledních 30 let zasáhla Mallorku. Meteorologové rovněž uvedli, že pravděpodobnost toho, že na pár místech spadne tolik srážek, je jedna ku tisíci. Úřady přiznaly, že takovou katastrofu neočekávaly a nebyly na ni připraveny. Prezidentka Baleárských ostrovů, mezi něž patří i Mallorka, Francina Armengolová vyhlásila třídenní smutek.

Nadal nazul holiny

V postižené oblasti začaly likvidace škod. Záchranáři, vojáci, policisté i místní vyšli v gumovkách do ulic, odklízejí trosky domů, vraky aut i obrovské nánosy bahna. Do prací se zapojil i tenista Rafael Nadal, který z východní Mallorky pochází. Své sportovní centrum a tenisovou akademii ve městě Manacor otevřel všem, kteří se ocitli bez střechy nad hlavou.

„Soucítíme se všemi, kteří při neštěstí přišli o své milované,“ napsal Nadal na svém Instagramu. „Naše nabídka platí dál, kdokoli potřebuje pomoc, dveře akademie a sportovního centra zůstávají otevřené,“ dodal, sám se přidal k dobrovolníkům v Sant Llorenç.

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

jasnovidec01 ( 11. října 2018 14:03 )

Země se nám mstí za to co jí provádíme ,a bude hůř.To jsou nástroje našeho nevhodného chování k planetě

Zobrazit celou diskusi