Turecko propustí amerického pastora obviněného z terorismu. Uvěznili ho při čistce

Autor: peb, ČTK - 
12. 10. 2018
16:30

Turecko propustí amerického pastora Andrewa Brunsona, který byl v zemi od roku 2016 ve vazbě a od letošního července v domácím vězení. Soud v Izmiru mu v pátek sice udělil trest tři roky a jeden měsíc vězení za napomáhání teroristické organizaci, soudce ale zároveň rozhodl o jeho propuštění z domácího vězení a nezakázal mu vycestovat ze země, uvedl turecký deník Hürriyet i agentura Reuters. Proces s Brunsonem, jehož Ankara vinila z terorismu a špionáže, přispěl k výraznému zhoršení vztahů mezi Tureckem a USA.

Padesátiletý pastor Brunson, který žije v Turecku přes 20 let, řídil protestantskou církev v Izmiru na západě země, než byl v říjnu 2016 zatčen v rámci čistek tureckého režimu po pokusu části armády o státní převrat.

Turecká prokuratura ho vinila z vazeb na hnutí Fethullaha Gülena, kterého vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podezřívá ze snahy ji svrhnout, a také z kontaktů na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Obě organizace Turecko považuje za teroristické. Brunson, který byl viněn i ze špionáže, ale všechna nařčení vždy odmítal.

Proces s Brunsonem, jehož Ankara vinila z terorismu a špionáže, přispěl k výraznému zhoršení vztahů mezi Tureckem a USA. Začátkem srpna Washington uvalil sankce na dva turecké ministry kvůli zadržování Brunsona, Ankara odpověděla stejným krokem vůči dvěma americkým ministrům. Následně vypukla mezi zeměmi obchodní válka, když si vzájemně zvýšily cla na dovoz zboží

Americký prezident Donald Trump dnešní verdikt komentoval na Twitteru. „Pracovalo se velmi tvrdě na případu pastora,“ napsal stručně bez dalších podrobností.

V reakci na verdikt posílily turecké vládní dolarové dluhopisy, uvedla agentura Reuters. Už v očekávání verdiktu mírně posílila turecká lira.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa