Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Mrtvých po zemětřesení a tsunami hrozivě přibývá. Hledání obětí v Indonésii potrvá měsíce

Autor: ČTK - 
6. října 2018
16:29

Více než týden po ničivém zemětřesení na indonéském ostrově Sulawesi se záchranáři soustředí především na zdlouhavé a náročné pátrání po obětech. V současnosti jich je asi 1650, mnoho dalších lidí však zůstává pohřbených pod masou bahna a suti, napsala dnes agentura Reuters.

Nikdo neví, kolik lidí 28. září při zemětřesení o síle 7,5 stupně a následné přívalové vlně tsunami zahynulo, prezident Joko Widodo ale řekl, že všechny oběti musí být nalezeny. Většinu z nich záchranáři objevili ve městě Palu. V jedné jeho čtvrti bylo zničeno 1700 domů, stovky lidí jsou nyní pohřbeny pod pomalu vysychajícím bahnem smíseným se sutí a troskami automobilů.

V jiné čtvrti v Palu dnes záchranáři vyprostili 34 mrtvých, mezi kterými byla i desetiletá dívka. Rozpoznali ji její rodiče. Jsem si jist, že je to ona. Má na sobě tu samou skautskou uniformu jako v onen osudný den,“ řekl její otec.

Do jiné části Palu se jako první záchranáři dostali Francouzi. Pětičlenný tým pátrá po lidských končetinách nebo jiných částech lidských těl čnících z bláta a suti. Podle Arnauda Alliberta může pátrání zabrat i čtyři nebo pět měsíců i přesto, že záchranáři pracují s těžkou technikou. „Bagry nemohou nabrat příliš mnoho hlíny najednou, protože jsou pod ní těla, je třeba ji opatrně seškrabávat,“ vysvětlil.

Agentura Reuters uvádí, že Indonésie se dlouhodobě snaží, aby nebudila dojem, že je při přírodních katastrofách závislá na pomoci ze zahraničí. Vyhýbala se jí letos v létě při zemětřesení na ostrově Lombok, nyní při katastrofě na Sulawesi ji přijímá. Nicméně i tak bylo podle Alliberta náročné získat povolení. Michael Lesmeisetr z německé organizace ISAR Germany uvedl, že tři dny čekal na povolení k přistání pro záchranný tým a techniku. V Palu chtějí nainstalovat systém na čištění vody.

EMBED_OFF

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud