Ženu pohřbila tsunami, zachránili ji. Dispečer odbavil letadlo a zemřel, obětí budou tisíce

Autor: ČTK, nkov - 
30. 9. 2018
17:15

Až tisíce mrtvých si může připsat tragické zemětřesení s následnou vlnou tsunami, které udeřilo na ostrov Sulawesi. Momentální smutná statistika se zastavila na čísle 832. Tohle číslo skrývá i řadu příběhů. Třeba dispečera - hrdiny, který odbavil na letišti poslední letadlo. A zemřel při zemětřesení. V ulicích Palu na ostrově Sulawesi probíhá boj o životy lidí, jejichž hlasy se ozývají z trosek po řádění tsunami. Ale bohužel i rabování.

Jednou z více než 800 obětí pátečního zemětřesení v Indonésii je i jednadvacetiletý letecký dispečer Anthonius Gunawan Agung. Dostalo se mu vojenských poct, protože jako jediný z kolegů zůstal v řídicí věži letiště v Palu, aby dokončil odlet jednoho z letadel, i když se věž silně třásla.

Otřesy o síle 7,5 stupně vyvolaly přívalovou vlnu tsunami, která měla devastující následky na ostrově Sulawesi. Mnoho lidí je zřejmě ještě pod troskami, z některých se ozývají lidské hlasy. 

„Počet mrtvých poroste, protože hodně lidí je pod troskami a k mnohým se nikdo ještě nedostal,“ varuje mluvčí indonéské agentury Sutopa Purwo Nugroho. Viceprezident Jusuf Kalla prohlásil, že počet mrtvých může vzrůst až na tisíce.

Byl to hrdina, říká o dispečerovi zaměstnavatel

Agung byl v řídicí věži, když udeřily první otřesy a jeho kolegové se evakuovali do bezpečí. Chtěl se ujistit, že letadlo indonéské společnosti Batik Air v pořádku odstartuje. Když bylo ve vzduchu, byl Agung přesvědčen, že se věž zřítí, a vyskočil ze čtvrtého patra.

Do nemocnice ho převezli s vnitřním zraněním a zlomenou nohou. Mladík, který měl za měsíc oslavit 22. narozeniny, zemřel dřív, než ho mohl vrtulník dopravit do jiné nemocnice k nutnému ošetření.

Agungovu rakev nesli vojáci v uniformách, jeho zaměstnavatel ho označil za hrdinu. Na žádost rodiny bylo tělo převezeno do města Makassar na jihu ostrova.

Video Dron natočil děs a zkázu: Tsunami zpustošily ostrov Sulawesi, až tisíce mrtvých - Reuters, Hudebníbanka.cz / J. Freedom - After catastrophe

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa