Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Ženu pohřbila tsunami, zachránili ji. Dispečer odbavil letadlo a zemřel, obětí budou tisíce

Autor: ČTK, nkov - 
30. září 2018
17:15

Až tisíce mrtvých si může připsat tragické zemětřesení s následnou vlnou tsunami, které udeřilo na ostrov Sulawesi. Momentální smutná statistika se zastavila na čísle 832. Tohle číslo skrývá i řadu příběhů. Třeba dispečera - hrdiny, který odbavil na letišti poslední letadlo. A zemřel při zemětřesení. V ulicích Palu na ostrově Sulawesi probíhá boj o životy lidí, jejichž hlasy se ozývají z trosek po řádění tsunami. Ale bohužel i rabování.

Jednou z více než 800 obětí pátečního zemětřesení v Indonésii je i jednadvacetiletý letecký dispečer Anthonius Gunawan Agung. Dostalo se mu vojenských poct, protože jako jediný z kolegů zůstal v řídicí věži letiště v Palu, aby dokončil odlet jednoho z letadel, i když se věž silně třásla.

Otřesy o síle 7,5 stupně vyvolaly přívalovou vlnu tsunami, která měla devastující následky na ostrově Sulawesi. Mnoho lidí je zřejmě ještě pod troskami, z některých se ozývají lidské hlasy. 

„Počet mrtvých poroste, protože hodně lidí je pod troskami a k mnohým se nikdo ještě nedostal,“ varuje mluvčí indonéské agentury Sutopa Purwo Nugroho. Viceprezident Jusuf Kalla prohlásil, že počet mrtvých může vzrůst až na tisíce.

Byl to hrdina, říká o dispečerovi zaměstnavatel

Agung byl v řídicí věži, když udeřily první otřesy a jeho kolegové se evakuovali do bezpečí. Chtěl se ujistit, že letadlo indonéské společnosti Batik Air v pořádku odstartuje. Když bylo ve vzduchu, byl Agung přesvědčen, že se věž zřítí, a vyskočil ze čtvrtého patra.

Do nemocnice ho převezli s vnitřním zraněním a zlomenou nohou. Mladík, který měl za měsíc oslavit 22. narozeniny, zemřel dřív, než ho mohl vrtulník dopravit do jiné nemocnice k nutnému ošetření.

Agungovu rakev nesli vojáci v uniformách, jeho zaměstnavatel ho označil za hrdinu. Na žádost rodiny bylo tělo převezeno do města Makassar na jihu ostrova.

Video Dron natočil děs a zkázu: Tsunami zpustošily ostrov Sulawesi, až tisíce mrtvých - Reuters, Hudebníbanka.cz / J. Freedom - After catastrophe

Zobrazit celou diskusi
Další videa