Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Češku pohřešují po zemětřesení na indonéském ostrově. 14 lidí zemřelo

Autor: ČTK, simao - 
29. července 2018
19:05

Nejméně 14 mrtvých a stovky zraněných si vyžádalo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které dnes zasáhlo indonéský ostrov Lombok, ležící nedaleko od oblíbené turistické destinace Bali. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Záchranáři nevylučují, že počet obětí ještě vzroste. Nezvěstná je i Češka, uvedla FTV Prima.

Lidé přišli o střechy nad hlavami, zemětřesení bylo cítit i na sousedním Bali. Po otřesech na ostrově Lombok se pohřešuje i česká dívka. „V průběhu dne nás kontaktovala jedna rodina z České republiky, obrátila se konkrétně na naší nouzovou linku na ambasádě v Jakartě s tím, že se snaží spojit se svojí dcerou, která se měla právě na Lomboku zdržovat,“ potvrdila FTV Prima Irena Valentová z ministerstva zahraničních věcí.

Ohnisko zemětřesení - které udeřilo v 06:47 místního času (00:47 SELČ), kdy hodně lidí ještě spalo - se nacházelo v poměrně mělké hloubce sedmi kilometrů. Podle indonéského geofyzikálního a meteorologického úřadu bylo doposud zaznamenáno více než 120 následných otřesů. Nejsilnější z nich dosáhl intenzity 5,7 stupně.

Mimo sezonu

Otřesy poškodily mnoho domů. Hodně lidí podle médií uteklo od hroutících se budov na volná prostranství.  „V této chvíli ještě dáváme dohromady informace,“ sdělil podle AFP mluvčí indonéského úřadu pro živelní katastrofy.

Marketingový ředitel cestovní agentury Invia.cz Michal Tůma v této souvislosti se zemětřesením ČTK řekl, že zájezdy do Indonésie se na léto prakticky neprodávají. Destinace je podle něj tuzemskými turisty oblíbená hlavně v zimě, kdy hledají exotické dovolené při nepříznivém počasí v ČR.  

„Nyní jsme úplně mimo sezonu. Indonésie se začíná prodávat v září, v říjnu, kdy začíná nabídka exotických katalogů. Pravdou je, že je to destinace, která je v oblíbenosti na vzestupu,“ dodal.

Vyskočili z postelí

„Bylo to velice silné zemětřesení. Všichni jsme propadli panice a utekli ven, stejně tak sousedé,“ řekl agentuře AFP místní obyvatel žijící na severu Lomboku. Dodal, že došlo k výpadku dodávek elektřiny.

 „Vyskočili jsme z postelí, abychom se vyhnuli tomu, že nám něco spadne na hlavu,“ řekl agentuře Reuters Jean-Paul Volckaert, kterého otřesy probudily ze spánku v hotelu. Zaskočil jej pohled na hotelový bazén s „vlnobitím jako na divokém moři“, ale jev trval jen asi 20 až 30 vteřin.

Čech Martin: Otřesy jsme pocítili i na Bali

O tom, že otřesy cítili lidé i na sousedním Bali, je i české svědectví. „My jsme tady na Bali v centru ostrova v centru ostrova, ve třičtvrtě na sedm ráno jsme cítili lehké vibrace na posteli, takové jako by mírné zemětřesení. Otřevřely se dveře od skříně,“ řekl Primě Čech Martin, který je na Bali na dovolené.

Indonésie je největší ostrovní stát světa. Nachází se v Tichém oceánu v pásmu takzvaného ohnivého kruhu (prstence), kde střety kontinentálních desek často vyvolávají seizmické otřesy. V prosinci 2004 spustilo mohutné zemětřesení u pobřeží ostrova Sumatra ničivou vlnu cunami, která zabila 230.000 lidí v desítce zemí, nejvíce v Indonésii.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud