Pondělí 15. srpna 2022
Svátek slaví Hana, zítra Jáchym
Oblačno, déšť 26°C

Tsunami v Indonésii má už přes 800 obětí. Pomoc potřebují miliony lidí

Autor: ČTK, bud - 
1. října 2018
06:55

Indonéská vláda dnes vyzvala k mezinárodní pomoci poté, co série zemětřesení a ničivá vlna tsunami si na indonéském ostrově Sulawesi vyžádala nejméně 832 mrtvých. Oznámila to agentura AFP. „Prezident Joko Widodo nás pověřil přijmout naléhavou mezinárodní pomoc, v reakci na pohromu,“ prohlásil vládní představitel Thomas. Desítky humanitárních agentur a nevládních organizací uvádějí, že jsou připraveny pomoci.

Lembong, stojící v čele rady koordinující investice, má podle agentury Reuters koordinovat pomoc ze soukromého sektoru z celého světa. Své přispění nabídly i státy jako Austrálie či Thajsko. Podle agentury AP zatím není zřejmé, jaký typ pomoci prezident povolil.

Nejpostiženější jsou města Palu a Donggala, kde žije asi 600 000 lidí. Podle mluvčího indonéské národní agentury pro řešení krizových situací Sutopa Purwoa Nugrohoa zůstává mnoho lidí pod troskami zřícených domů.

Počet obětí stále stoupá

V singapurském tisku se mezitím objevily údaje, že počet obětí pátečního zemětřesení přesáhl 1200 a nepřestává stoupat, jak záchranáři nalézají čím dál více mrtvých těl. Humanitární pomoc podle listu The Straits Times potřebuje okolo 2,6 milionu lidí.

Nejsilnější ze tří hlavních otřesů mělo v pátek sílu 7,5 stupně. Následná tsunami dosáhla až tří metrů a smetla pobřežní oblasti. Odhaduje se, že katastrofa postihla až dva miliony lidí. Obavy panují v případě Donggaly, která je odříznuta od proudu a komunikačních kanálů.

Video  Dron natočil děs a zkázu: Tsunami zpustošily ostrov Sulawesi, až tisíce mrtvých  - Reuters, Hudebníbanka.cz / J. Freedom - After catastrophe
Video se připravuje ...

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1300 zraněných. V roce 2004 zemětřesení a tsunami zabily 226 000 lidí v 13 zemích, z toho více než 120 000 v Indonésii. Palu zasáhly tsunami v letech 1927 a 1968.

Podívejte se, jak to po katastrofě na místě vypadá:

abil ( 1. října 2018 10:11 )

Pani Sojdrova ted ma sanci ukojit svou touhu po pomoci sirotkum. Ted je ta pomoc opravdu na miste, tak at se ukaze.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa