„Velká dýně“ se blíží k Zemi. Halloweenský asteroid se vrací po třech letech

Autor: Mii - 
1. října 2018
17:56

Neobvyklý asteroid, který astronomy zaujal svým pohybem a vzhledem, se po třech letech opět blíží k Zemi. Vědci v NASA mu přezdívají „Velká dýně“, protože kolem naší planety proletěl poprvé krátce po Halloweenu. I letos se objeví jen pár dní po svátku mrtvých, se kterým ho kromě názvu pojí i vzhled – má tvar lebky.

Oficiálně se asteroid jmenuje TB145 a v roce 2015 způsobil velké pozdvižení. K Zemi přiletěl na vzdálenost pouhých 482 tisíc kilometrů, což je jen o trochu dále, než kde se nachází Měsíc. Odborníky a lidi tak zachvátily obavy z potenciální kolize. Tvar asteroidu připomínající lebku také nepomohl. Nakonec se ale vesmírné těleso Zemi vyhnulo a pokračovalo dál ve své trase.

Po třech letech je znovu tady. A opět k Zemi přiletí právě krátce po Halloweenu. Tentokrát ale nebude tak extrémně blízko, proletí ve vzdálenosti 38,4 milionů kilometrů. Přesto nejde o daleký prolet, v rámci vesmírných měřítek je i tato vzdálenost relativně blízká. V rámci NASA je proto asteroid klasifikován jako potenciálně nebezpečný.

Další průlet až za 70 let

Podle vědců, kteří jej pozorují od jeho prvního spatření v roce 2015, jde o mrtvou kometu. Svým opakovaným blízkým průletem kolem Slunce přišla o ocas, který se obvykle skládá z ledu, takže z ní zbyl jen kámen – asteroid.

Další průlet Velké dýně kolem Země nastane v roce 2088. Přiblíží se na vzdálenost 8,6 milionů kilometrů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud