K Zemi míří obří asteroid. Je 50x větší než ten, co vyhubil dinosaury. A už je vidět okem

Autor: Mii - 
29. června 2018
20:30

Je velký jako deset Českých republik nebo čtyři Velké Británie. Asteroid 4 Vesta, který se právě řítí k Zemi, by zvládl vyhubit veškerý život na naší planetě. Přece jen, asteroid, který vyhubil dinosaury, byl padesátkrát menší. Svět ale tentokrát přežije, americký Národní úřad pro kosmonautiku a letectví (NASA) vypočítal, že Vesta nás mine. Přesto jde o mimořádný zážitek, protože asteroid se přiblížil natolik, že ho je možné pozorovat pouhým okem.

Blízkost je v rámci vesmíru relativní pojem. Vesta se nachází 170 milionů kilometrů daleko, což zní jako bezpečná vzdálenost, ale nemusí být. Asteroid se řítí naším směrem rychlostí 19,3 kilometru na sekundu, takže by tu mohl být rychle. 

Má navíc šířku 525 kilometrů, což je padesátkrát více, než měl asteroid, který vyhubil dinosaury – ten měl šířku jen 15 kilometrů. Jeho dopad na Zemi by tak znamenal jistou smrt pro veškeré organismy. Štěstím ale je, že vědci z NASA vypočítali, že jeho orbita není v kolizním kurzu a Zemi mine v bezpečné vzdálenost.

Můžeme se tak na něj alespoň podívat. Jelikož je velký a nachází se blízko, lidé jej mohou pozorovat pouhým okem z obou zemských hemisfér. Jeho nejlepší viditelnost začala v noci na 28. června a bude trvat až do 17. července. Když ho budete chtít na obloze najít, sledujte jasné těleso u Marsu – ve své největší intenzitě by mělo být více reflexní než náš Měsíc. Přesné koordinace najdete zde.

Asteroid už navštívila sonda

Astronomové o existenci Vesty vědí dlouho. Byl objeven v roce 1807 a jde o druhý nejhmotnější objekt v pásu mezi Marsem a Jupiterem. Jméno získal podle římské bohyně Vesty, ochránkyně ctnosti, čistoty a domácího krbu.

Asteroid obíhá po vlastní dráze a jeden orbit mu trvá 3,6 roku. Vědci na něj v roce 2011 vyslali sondu Dawn a zjistili, že na jeho jižním pólu se nachází obrovský kráter. Zároveň zjistili, že patří k tělesům z počátečního období formování sluneční soustavy. Překvapila je také hustota jeho hornin, která je vyšší než u jiných asteroidů. Stále ale není dostatečně vysoká, aby mohl tvořit trpasličí planetku, jako je Ceres.

Video Podívejte se na unikátní animaci NASA, která vám ukáže, kolik odpadu obíhá kolem naší planety. - NASA.gov Video

Emlis ( 1. července 2018 12:31 )

 Vy všichni co chcete aby to do nás narazilo a zabilo, laskavě si strčte pistoli do pusy a vystřelte si to hovno co máte v hlavě. Takový ubohý ***y tu nepotřebujeme.

putna ( 29. června 2018 19:17 )

Kdyby tak chtěl trefit a rozbít tuhle zkurvenou planetu, se všemi těmi šmejdy a zloději, aby to všechno pochcípalo!

Doesntmatter ( 29. června 2018 16:08 )

C L I C K B A I T

djaba ( 29. června 2018 14:39 )

 Kdyby spadnul k sousedovi ,tak by mi to ani nevadilo .

agfor ( 29. června 2018 12:39 )

Škoda, zase se netrefí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud