Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Další úspěch vizionáře Muska: Raketa Falcon Heavy odstartovala i s elektromobilem

Autor: mah - 
6. února 2018
23:10

Svět má novou nejtěžší raketu. V úterý ve 21:45 středoevropského času úspěšně odstartovala raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX vizionáře Elona Muska. Jejím prvním nákladem se stal Muskův elektromobil Tesla Roadster, který při začátku své vesmírné pouti hrál píseň Space Oddity od Davida Bowieho. Automobil by měl nyní zamířit na oběžnou dráhu kolem Slunce. Úspěšný start podtrhl i bezproblémový návrat pomocných motorů, které přistály zpátky v Kennedyho vesmírném centru i hlavní motor, který dosedl na plošinu v Atlantickém oceánu. 

Zda se podaří odstartovat nebylo dlouho jasné, experty v řídícím středisku totiž dlouhou dobu trápil příliš silný vítr ve vrchních vrstvách atmosféry. Start tak musel být o několik hodin odložen a motory rakety se zažehly až ve 21:45 českého času, původně se přitom počítalo se startem v půl osmé večer našeho času.

Po zážehu Už šlo vše poměrně rychle a hladce:

  • 67 sekund po startu se raketa dostala do bodu, kdy na ní působí největší přetížení a takřka ve stejnou dobu překročila rychlost zvuku (přibližně 1250 kilometrů za hodinu).
  • 2:35 minuty po startu se ve výšce 62 kilometrů oddělily pomocné motory, v tu chvíli raketa už letěla rychlostí skoro 7000 kilometrů za hodinu.
  • 3:10 minuty po startu se úspěšně oddělil hlavní motor, stalo se tak ve výšce 90 kilometrů při rychlosti asi 9500 kilometrů za hodinu.
  • 3:45 minuty po startu zazněly první tóny písně Davida Bowieho Space Oddity a odhození ochranného pláště, který do té doby ukrýval automobil Tesla Roadster.
  • 8:07 minuty po startu pomocné motory dosedly zpět na mys Canaveral
  • 8:45 minuty po startu došlo k přerušení videosignálu, který měl přenášet přistání hlavního motoru na dálkově ovládané lodi.

Součástí rakety byla i nákladová kapsle s elektromobilem Tesla Roadster, který vyrábí další ze společností vizionáře Elona Muska. Za její volant pak konstruktéři usadili figurínu Spacemana. Kromě něj se v přihrádce automobilu do vesmíru podívá i kniha Stopařův průvodce po galaxii anglického spisovatele Douglese Adamse. Její známé moto „Nepropadejte panice“ mohli diváci přímého přenosu vidět i na palubní desce automobilu.

Na cestu do vesmíru zahrála Bowieho Space Oddity

Elon Musk dodržel rovněž i další ze svých dřívějších slibů a to o volbě zvukového doprovodu, který zvolil pro průlet Tesly atmosférou. Během posledních fází startu, kdy se od rakety oddělila ochranná aerodynamická kapsle, která elektromobil chránila během letu ve spodních vrstvách atmosféry, tak zazněly tóny písně Space Oddity od Davida Bowieho.

Pár minut po startu navíc zpátky na mysu Caneveral úspěšně přistály oba podpůrné motory. Ty by tak v budoucnu mělo být možné znovu použít. K úspěšnému přistání směřoval i hlavní motor rakety, který měl přistát na dálkově ovládané lodi v Atlantickém oceánu. Krátce před jeho dosednutím se ovšem přerušilo videospojení s plavidlem, nic ovšem nenasvědčovalo tomu, že by poslední raketa měla mít se svým přistáním problémy. 

Raketa Falcon Heavy vznikla rozšířením úspěšné rakety Falcon 9 o dva pomocné vzletové stupně. V parametrech pro hmotnost nákladu novou raketu předčí jen legendární Saturn V, kterou Američané používali v programu Apollo pro dopravení člověka na měsíc.

Falcon Heavy má dohromady 27 motorů, to je trojnásobek Falcoln 9. Díky tomu by měl být schopný do vesmíru dopravit náklad vážící až 63,5 tun. To byl totiž hlavní účel, proč se SpaceX do konstrukce nové rakety dala.

Budoucnost lidských misí k Marsu?

Po absolvování zbylých testovacích letů by nová raketa měla do vesmíru nosit těžší vědecké i byznysové satelity. Elon Musk se zároveň netají tím, že by s pomocí této rakety v budoucnu vyslal lidskou posádku k Marsu.

Hlavní výhodou rakety je pak její nízká cena. Zatímco start dosud nejtěžší rakety současnosti Delta IV Heavy stojí 350 milionů dolarů (7,1 miliardy korun), Falcon Heavy by měl jeden let zvládnout za 90 milionů (1,8 miliardy korun).

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

cid2000 ( 7. února 2018 12:03 )

Je to určitě zajímavé a dopadlo to dobře.Určitě dobrá cesta,ale ta bude ještě stát mnoho úsilí a především dolarů!Zatím je tato raketa ve stádiu zkušebního testování!Cesta k desítkám úspěšných startů je ještě daleká!Především je rozdíl mezi nákladní cargo raketou a raketou/nosičem,který veze lidi!To je nebe a dudy rozdíl!Pokud budou běžně létat bude to OK pro lidi,spíše tedy vojáky a C.I.A.Zatím dží rekord v nostnosti Ruská raketa Eněrgija,která překoná i americký Saturn.Je schopna s přídavnýma motorama vynést na oběžnou dráhu až 180 tun!!!Zatím jsou její další starty u ledu.Raketa se využije pouze v případě velkých projektů nebo stavbě základny na měsíci,jinak nemá cenu ji opět dávat do provozu.I Rusko ustoupilo od megalomanských projektů a dávalo/dává přednost jistotě spolehlivých raket řady R-7, Vostok,Voschod,Poljot,Sojuz,Proton,Angara a různých jejich modifikací s motory RD-180 (která nakupují hojně USA).Těchto startů se uskutečnilo celkem od dob Gagarina kolem 1500 startů do kosmu....možná daleko,daleko více.Takže jeden start nebo dva nového nosiče jsou pouze krůček ve vývoji.Je pravda,že pouze američené jsou schopny udělat obrovský reklamní hunbuk kolem startu a dokáží to zprofanovat,zpeněžit,zpopularizovat,udělat totální mega show z kraviny jako je vynést panáka s Tesla autem.Jsou schopni vygumavat takovou kravinou celou kosmickou minulost jiných projektů!Za pár let si lidé budou pamatovat pouze firmu SpaxeX a raketu heavy Falcon!v reklamě jsou dobří!To se musí uznat.Tohle ruský Ivan neumí a neumí prodat své úspěchy!Dnes po 27 letech propagandy už děti v našich školách neznají ani to,že třetí národ v kosmu bylo ČSSR/Československo s kosmonautem Vladimírem Remkem!!Neznají ani to,že naše země měla malé družice Magion atd.Je celkově dána zátka na tyto informace!To je škoda!Je taková doba bohužel!

Zobrazit celou diskusi