Macronův „milenec“ vypovídal v Senátu. Omluvil se a o napadení ani nehlesl

Autor: Darina Jíchová - 
20. 9. 2018
20:05

Bývalý spolupracovník francouzského prezidenta Emmanuela Macrona (40) Alexandre Benalla (27) vypovídal před výborem Senátu. Benalla čelí vyšetřování kvůli květnovému incidentu, kdy v policejní výstroji napadl demonstranty v Paříži. Jeho útok zachytila kamera. Aféra se stala nejvážnější politickou krizí od Macronova zvolení. Objevily se totiž i spekulace, že je Benalla milencem francouzského prezidenta. Macron to ale veřejně popřel, informovala stanice BBC.

Celou svou výpověď začal Benalla omluvou za urážlivé výroky, kterými nedávno výbor častoval. Výslech se květnovému incidentu věnoval jen minimálně, senátory spíše zajímala jeho práce pro prezidenta Macrona. Celé slyšení trvalo déle než dvě hodiny.

Záběry, které usvědčují Benallu:

Během výslechu Benalla uvedl, že „nikdy nebyl policistou ani prezidentovým oficiálním bodyguardem“. Následně vysvětlil, jaká přesně byla jeho pozice v Elysejském paláci. Jeho role by se dala charakterizovat jako „blízký spolupracovník“. Dodal však, že často působil jako člen prezidentovy ochranky.

Napadení Benalla popírá

„Cítil jsem se pronásledovaný, politicky i v médiích,“ uvedl Benalla. Dodal, že pro Macrona pracoval už během jeho prezidentské kampaně a po příchodu do Elysejského paláce povýšil. Dušoval se tím, že jako ochranka „za žádných okolností nenapadají lidi, ani pod tlakem“. Záběry pořízené z protivládního protestu ale vypovídají o opaku.

Zcela odmítl to, že by byl Macronovým bodyguardem. Prohlásil, že toto místo je určené pro zkušené policisty. Benalla se označil spíše za manažera, často prý pro prezidenta plánoval výlety a akce v paláci. S ochrankou „jen“ spolupracoval a konzultoval s nimi Macronovu bezpečnost.

Bývalý zaměstnanec prezidenta Macrona se zpovídal před výborem francouzského Senátu.Bývalý zaměstnanec prezidenta Macrona se zpovídal před výborem francouzského Senátu. | ČTK

Proč u sebe nosil zbraň?

Senátory pak zajímalo, proč měl u sebe vždy zbraň, když byl manažer. Benalla uvedl, že byla čistě pro jeho ochranu. Ujistil výbor, že má zbrojní průkaz a speciální povolení nosit zbraň do práce. Jasnou odpověď však senátorům neposkytl. „Ráno jsem s ní přišel a večer zase odešel,“ vypověděl. Když se zeptali na jeho současné zaměstnání, Benalla přiznal, že je na úřadu práce.

Skandál spojený s Benallou se výrazně dotkl i Macronovy vlády, jeho obliba klesla pod 30 procent. Prezident je kritizován hlavně za svou reakci na Benallovo obvinění. Zbavil ho sice služby, propustil ho však až pod nátlakem veřejnosti. Benalla se pro Francouze stal symbolem „arogance moci“ a jen utvrdil jejich přesvědčení, že Macron je „prezidentem bohatých“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

zdenekksevratil ( 20. září 2018 20:18 )

To jsou dvě buzny zasraný!

Zobrazit celou diskusi
Další videa