Šéf tajné služby „otočil“ kvůli videu s migranty v Chemnitzu. Ministr za ním stojí

Autor: ČTK - 
12. 9. 2018
22:30

Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) se postavil za šéfa kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena, který čelí výzvám k rezignaci z čela Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV). Podle agentury DPA to oznámili účastníci dnešního večerního zasedání výboru Spolkového sněmu pro vnitřní záležitosti. Maassen předtím ve zprávě Seehoferovi zdůvodnil obavou z dezinformační kampaně své nedávné kontroverzní tvrzení, že video z Chemnitzu (Saské Kamenice), které má ukazovat útok na cizince, nemusí být pravé. Maassen své kontroverzní tvrzení nedokázal podložit žádnými důkazy.

Maassen dnes kvůli svým kontroverzním tvrzením vypovídal ve dvou parlamentních výborech. Zástupci vládní konzervativní unie CDU/CSU a opozičních liberálů (FDP) mu po dvouhodinovém zasedání výboru pro kontrolu tajných služeb vyslovili podporu. Tím je podle DPA případné odvolání Maassena pravděpodobně zatím odvráceno. Zelení a zástupci krajně levicové strany Levice však žádají další informace.

Ve prospěch Maassena vyznělo i večerní jednání výboru pro záležitosti vnitra. Na ten Maassen přišel i s ministrem vnitra Seehoferem, který jediný může rozhodnout o případném propuštění šéfa kontrarozvědky ze služby. Seehofer se však podle očekávání za Maassena rovněž postavil.

Maassen litoval svých slov

Seehofer podle účastníků zasedání výboru řekl, že nevidí důvod pro vyvozování důsledků pro Maassena. Poukázal na to, že šéf kontrarozvědky argumentoval zcela přesvědčivě. Ministr vnitra uvítal i to, že Maassen vyjádřil politování nad svým rozhovorem v deníku Bild, v němž zpochybnil výpovědní hodnotu videa z Chemnitzu. Jeho motivace byla podle Seehofera pochopitelná.

Ve východoněmeckém Chemnitzu se po srpnové vraždě pětatřicetiletého Němce, z níž jsou podezřelí tři migranti, odehrála série demonstrací. Některých se účastnili i pravicoví radikálové, kteří napadali policii, média i přistěhovalce. Zaútočili také na jednu židovskou restauraci.

Video Pochod proti migrantům v Chemnitzu připomněl i smrt Češky Nadi (†34). - Markéta Volfová, Aleš Brunclík

Maassen minulý týden v pátek zpochybnil video, které jeden z útoků na cizince ukazuje. „Nejsou k dispozici žádné důkazy, že by video k tomuto údajnému případu, které je na internetu, bylo autentické,“ prohlásil. Poznamenal také, že naopak existují důvody myslet si, že šlo o cíleně šířenou nepravdivou informaci, aby se odvedla pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzu. Vysloužil si za to kritiku a výzvy k rezignaci na svou funkci.

„Lov na lidi v Chemnitzu“

Ve svém dopise zaslaném ministrovi vnitra Maassen podle DPA ostře kritizuje uživatele Twitteru s přezdívkou Antifa-Zeckenbiss. Podle něj lze předpokládat, že video, které má být důkazem štvanic na cizince, tento uživatel úmyslně nadepsal slovy „Lov na lidi v Chemnitzu“. Chtěl tím podle šéfa kontrarozvědky dosáhnout určitého vyznění.

Na dotaz ministerstva, proč měl Maassen potřebu se během probíhajícího vyšetřování k událostem v Chemnitzu vyjadřovat, šéf kontrarozvědky uvedl, že chtěl podpořit saského premiéra Michaela Kretschmera, který se dostal do sporu s kancléřkou Angelou Merkelovou. Kretschmer v prohlášení uvedl, že se v Chemnitzu neodehrála žádná štvanice. Toto tvrzení podle Maassena odpovídá i poznatkům jeho úřadu. 

Maassen zdůraznil, že v žádném případě nezpochybnil, „že v Chemnitzu se odehrály demonstrace a trestné činy zorganizované a provedené pravicovými extremisty“. Zároveň zdůraznil, že nikdy netvrdil, že by video bylo zfalšované či zmanipulované. Zpochybnil prý jen, zda video skutečně autenticky dokládá „hon na lidi v Chemnitzu“.

Velká většina německých občanů ale podle aktuálního průzkumu kontrarozvědce své země nedůvěřuje. Z průzkumu institutu Civey pro server T-online.de vyplývá, že téměř 58 procent Němců má v BfV malou nebo žádnou důvěru. Ani ne čtvrtina dotázaných uvedla, že má v kontrarozvědku velkou nebo velmi velkou důvěru.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Antonin Blaha ( 13. září 2018 07:51 )

 Jojo vsechno to jsou lzi proto teta ktera v 68 vzala krovky do Kolina,nad Rynem kupuje dum tady ukoncuje v Nemecku i podnikani.Rika ze se modli kazdy den za to aby jsme necukli a vydrzeli ze ani nevime co to je na ulici se porad otacet a hlidat se,jsou jako zvirata a policajti jen prihlizeji fajn doba ne?

fotrpjotr ( 13. září 2018 05:08 )

Šéf tajné služby byl snad donucen otočit,že paní Merkelová.

lucie13 ( 13. září 2018 01:00 )

Mate pravdu, ziji od 2005 v Mnichove a pripadam si v soucasne dobe jak na dalen vychode...

monokl ( 12. září 2018 23:46 )

Parchanti politici zase lžou , není divu že je na vzestupu extrémismus !! Tihle lidé to vždy zaviní podívejte se na dějiny to jsou oni prolhaný politici!

Zobrazit celou diskusi
Další videa