30 mrtvých po japonském zemětřesení. Automobilka Toyota přerušuje výrobu

Autor: peb, ČTK - 
8. září 2018
08:39

Počet obětí čtvrtečního silného zemětřesení na japonském ostrově Hokkaidó vystoupil na 30, devět lidí se dál pohřešuje. Oznámila to dnes místní vláda. Dodávky elektřiny, o něž kvůli otřesům přišlo všech 5,3 milionu obyvatel severního japonského ostrova, už ode dneška až na výjimky opět fungují. Automobilka Toyota Motor ale oznámila, že kvůli přerušení práce v továrně na ostrově Hokkaidó se v pondělí nerozjede výroba ani v dalších 16 provozech automobilky ve zbytku Japonska.

Epicentrum čtvrtečních otřesů o síle 6,7 stupně se nacházelo jihovýchodně od města Sapporo. Otřesy vycházely z hloubky asi 40 kilometrů. Nejhorší následky mělo zemětřesení v několikatisícovém městečku Acuma, kde silnice a domy zůstaly pohřbené po masivních sesuvech půdy. Právě z Acumy pocházela naprostá většina obětí a záchranáři tam v troskách dál pátrají po pohřešovaných.

Ačkoli energetické společnosti původně počítaly s tím, že obnovit dodávky proudu na ostrově potrvá možná až týden, funguje elektřina ode dneška téměř všem domácnostem. Bez dodávek jich je už jen asi 20.000. Společnost Toyota se ale rozhodla, že v 16 z 18 svých provozů po celém Japonsku v pondělí přeruší provoz, protože továrna na automobilové díly na ostrově Hokkaidó od čtvrtka nepracuje. Jak dlouho bude odstávka v Toyotě trvat, zatím vedení firmy neupřesnilo.

Zemětřesení v Japonsku bylo už druhou živelní pohromou v rychlém sledu poté, co tajfun Jebi v první polovině tohoto týdne připravil o život nejméně 11 lidí. Zemětřesení jsou v Japonsku velmi obvyklá, jde totiž o zemi s jednou z nejvyšších seizmických aktivit na světě. Na tento ostrovní stát připadá asi pětina zemětřesení ve světě o síle šesti stupňů a větší.

Video V Japonsku řádil tajfun Jebi. - Reuters, Twitter

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud