Silné zemětřesení v Japonsku zabilo nejméně 20 lidí. 390 bylo zraněno

Autor: ČTK, ula - 
7. září 2018
19:05

Počet obětí silného zemětřesení, které ve čtvrtek brzy ráno místního času zasáhlo severní japonský ostrov Hokkaidó, se zvýšil na 20 mrtvých a přibližně 390 zraněných. Tragickou bilanci během dneška aktualizovala média s odvoláním na údaje japonských úřadů. Podle nich je nyní také pohřešováno 19 lidí. Zpravodajský server BBC informoval, že dnes ráno bylo asi 1,6 milionu obyvatel ostrova stále bez elektřiny.

Epicentrum otřesů o síle 6,7 stupně se nacházelo jihovýchodně od města Sapporo. Otřesy vycházely z hloubky asi 40 kilometrů. Japonsko tak zasáhla druhá živelní pohroma v rychlém sledu poté, co tajfun Jebi v první polovině týdne připravil o život nejméně 11 lidí.  

Snad nejhorší byla po otřesech situace v několikatisícovém městečku Acuma, kde silnice a domy zůstaly pohřbené po masivních sesuvech půdy. „Máme informace, že pod bahnem jsou stále lidé, takže pracujeme bez ustání, ale jejich záchrana je náročná,“ řekl ráno státní vysílací společnosti NHK jeden ze záchranářů v Acumě.

Meteorologové předpovídají pro následující dny déšť, který by mohl vyvolat nové sesuvy, varoval premiér Šinzó Abe. Úřady také hlásí, že obyvatelé mají být připraveni na následné otřesy. Po čtvrtečním zemětřesení ztratilo elektřinu všech 5,3 milionu obyvatel Hokkaida a úplné obnovení dodávek na venkově zřejmě nenastane dříve než za týden.

V regionální metropoli Sapporu s 1,9 milionu obyvatel byl podle agentury AP dopad na zdraví obyvatel relativně mírný, majetkové škody v některých částech města jsou však značné. Domy jsou nakloněné a řada silnic popraskala nebo se zcela propadla.

Japonsko je zemí s jednou z nejvyšších seizmických aktivit na světě. Na tento ostrovní stát připadá asi pětina globálních zemětřesení o síle šesti stupňů a větší.

Video Záběry z letadla: Takhle se na Japonsko přilila první tsunami - KameraOne

 

Lucie abatov ( 6. září 2018 07:37 )

 Vlna “cunami”? Copak je to za katastrofu? 😂😂😂😂 To byli určitě rádi, ze “ cunami” 😂🙈😜 nedorazila ...😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud