Po záplavách bojují s krysí žloutenkou. Nákaza si v Kerale vyžádala už 11 obětí

Autor: Darina Jíchová - 
4. září 2018
20:25

Lidé ze zaplaveného jihoindického státu Kerala čelí po ničivých povodních, při kterých zahynulo přes 400 lidí, další hrozbě. Oblast vyhlásila hygienické nebezpečí poté, co během dvou dní zemřelo 11 lidí na leptospirózu, známou spíše pod svým lidovým názvem „krysí žloutenka“, oznámila stanice BBC.

Záplavy v Kerale udeřily v červnu, stát sužovaly až do srpna a vyžádaly si stovky obětí. Více než milion tamních obyvatel skončil mimo své domovy v prozatímních táborech po celé Indii, nyní se lidé pomalu začínají vracet domů.

Stovky nakažených, 11 obětí

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo všechny lidi, kteří přišli do kontaktu se stojatou vodou po záplavách, aby jako preventivní opatření začali brát antibiotika. Chtějí se tak vyhnout epidemii. Úřady tvrdí, že není důvod panikařit, nicméně uvedly, že se i přes veškerá opatření nakazily stovky lidí. Onemocnění zatím podlehlo 11 lidí.

Výskyt krysí žloutenky prý lékaře nepřekvapil. „Po povodních jsme očekávali, že se objeví nemoci spojené se špinavou stojatou vodou. Počítali jsme s možností, že přijde cholera, tyfus, žloutenka, průjmy nebo právě krysí žloutenka,“ uvedl pracovník ministerstva zdravotnictví, doktor Iqbal Babukindžu.

Penicilinem proti krysí žloutence

„Vodu zřejmě kontaminovaly krysy nakažené bakterií rodu leptospira, člověku pak stačí přijít do kontaktu s vodou, nebo s něčím, co bylo vodou pokryté a infikuje se. S tím, jak se lidé vrací do svých domovů, to bylo nevyhnutelné,“ dodal Babukindžu. Nemoc byla zatím zjištěna v pěti ze 13 regionů Keraly.

Symptomy krysí žloutenky zahrnují nevolnosti, horečku, zvracení, průjem a bolest svalů. „Všechny veřejné i soukromé nemocnice jsou dobře zásobené penicilinem a připravené čelit případné epidemii,“ dodala ředitelka zdravotnické služby v Kerale.

 

Zobrazit celou diskusi